Gemiler nasıl yüzer?

198 gösterim
13 Aralık 2012 misafir sordu
13 Aralık 2012 byz_qny düzenledi

3 Cevap

0 oy
13 Aralık 2012 byz_qny cevapladı
Gemiler Nasıl Yüzer?
 
  Gemi üzerindeki ölçümler boy, genişlik, ve derinlik temelinde verilir. Dikeyler arası boy, teknenin baş bodoslamasından dümen bodoslamasına kadar uzanan maksimum su hattı uzunluğudur. Geminin tam genişliği, enlemesine maksimum uzunluktur. Derinlik ise, boyun tam ortasında, omurganın üst kesiminde en yüksekteki sürekli güvertenin tam genişliğinin üstüne kadar olan düşey uzunluğa draft denir.

   Teknelerin biçim özelliklerini tanımakta çeşitli kat sayılardan yararlanılır. Bunlardan en yaygın olanı, geminin gerçek deplasmanının (geminin karinasıyla yer değiştiren su miktarı), teknenin boyunda genişliğinde ve derinliğindeki bir dikdörtgen prizmanın deplasmanına oranı tekne narinlik kat sayısıdır.(blok emsali)Orta kesit narinlik katsayısı ise, gemi ortasından bölündüğünde elde edilen orta kesit alanının bunun çevresinde çizilen dikdörtgenin alanına oranıdır. Prizmatik katsayı teknenin gerçek deplasmanına oranıdır. Geminin su hattı, teknenin suya değdiği çizgidir. Su hattı narinlik kat sayısı da, teknenin gerçek su hattı alanının, bu alanın içine tam olarak teğet olan dikdörtgenin alanına oranıdır.

    Bir akışkan üzerinde serbestçe yüzen bir cismin ağırlığı kadardır. Bir geminin sualtı bölümünün geometrik merkezine yada bu bölüm ile yer değiştiren su kütlesinin ağırlık merkezine kaldırma merkezi denir. Geminin dengede olması için ağırlık merkezinin , kaldırma merkezi ile aynı düşey çizgi üzerinde bulunması gerekir.  Ayrıca gemini ağırlık merkezi , gemi enine yattığında ağırlık kaldırma kuvvetlerinin tekneyi denge durumuna getirecek biçimde etki sağlayacak bir konumda olmaları gerekmektedir.
0 oy
13 Aralık 2012 Arda Ozdemir cevapladı
Sudaki bir cismin ne zaman ve nasıl yüzdüğü veya battığı eski insanlar tarafından merak konusu olmuştu. Arşimetin bu olayı hamamda keşferettiğinde “Buldum, buldum” diyerek yarı çıplak dışarı fırlaması bu nedenle vurgulanmıştır.
 
Tahta gibi bazı cisimler suda hep yüzerken, metalden yapılmış bazı cisimler çoğu zaman batmakta ancak bir tekne veya kabuk biçiminde içi boş suya bırakılınca yüzmekteydiler. Bu şekilde yüzen bir tekneye batmaması için ne kadar yük konabilirdi?  Denizciler için çok önemli bu soruya yanıt Arşimet’in açıklamasından bu yana gayet iyi bilinmektedir.
 
Bu konuyu açıklamak için büyükçe bir kaba, örneğin bir leğene, su doldurup deney yapılabilir. Suya konan bir cisim suyun içine girdikçe girdiği hacim kadar suyu taşırır. Taşırır demekle kabın dışına dökülür kastedilmiyor. O hacimde su yerinden olur. Veya büyük kaptaki suyun seviyesi bir miktar yükselir. Taşma ile kastedilen budur.
 
İşte taşan suyun ağırlığı suya giren cismin ağırlığına eşit olunca o cisim artık yüzmeye başlar. Yüzen bir cisim için suya girmiş olan kısmının hacmi taşan suyun hacmine eşittir. O takdirde yüzen bir cisim için, su seviyesi altındaki hacmine eşit su hacminin ağırlığı o cismin ağırlığına eşittir, diyebiliriz. Diğer bir deyişle bir cismin suda yüzebilmesi için kendi ağırlığı kadar suyu taşırması gerektiği, bunun için de yeterli su taşıracak hacime sahip olması gerektiği söylenebilir.
 
Eğer bir cisim suya girdiğinde batıyorsa kendi ağırlığı kadar su taşıramıyor demektir. Yani cismin hacmine eşit hacimde suyun ağırlığı o cismin ağırlığına erişemiyordur.
 
Eğer bir demir veya çelik parçasını suya bırakırsak batar. Ama çelikten yapılmış gemiler içlerinde büyük boş hacimler bulundurdurkları için batmaklar. Çünkü kendi ağırlıkları kadar suyu taşırırlar.
0 oy
13 Aralık 2012 çalışkan cevapladı
suyun kaldırma kuvveti ile yüzer .

İlgili sorular

1 cevap 799 gösterim
26 Nisan 2012 misafir sordu
2 cevap 42 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
7 Çevrimiçi
0 Üye ve 7 Ziyaretçi

10,774 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...