Coğrafya insan hayatını nasıl etkiler?

1,543 gösterim
12 Şubat 2012 misafir sordu
13 Şubat 2012 düzenledi
COĞRAFYA İNSAN HAYATINI NASIL ETKİLER

3 Cevap

0 oy
9 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

Coğrafyanın İnsan Yaşamı Üzerine Etkisi
İnsanın ilk ortaya çıkışından itibaren ve bundan sonraki süreçlerde, coğrafya insanların yaşam biçimlerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar tarihi süreç içerisinde yaşayış özelikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaya başlamışlardır. Buna binaen insanların yaşayış şekilleri toplumdan topluma farklılık arz eder. Bu farklılığın oluşmasında toplumların beslenme, giyim, çalışma, yerleşim biçimleri, uğraş alanları ve dilleri gibi etkenler önemli yer tutar. Toplumların farklılaşmasında, farklılığı oluşturan etkenlerin teşekkülünün temelinde coğrafyanın etkisi söz konusudur. İnsanın ilk olarak karşılaması gereken ihtiyacı beslenmedir. Çünkü insan bütün canlılar gibi beslenmeden yaşamını sürdüremez. Bu nedenle insanlar ilk olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar.


DEVAMI : http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/312654-cografya-insan-hayatini-nasil-etkiler.html#ixzz3zd63m0yR

+1 oy
10 Mart 2012 misafir cevapladı
coğrafya insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır.coğrafya , bir ilin giyimini yetiştirilen ürünleri vb. faktörlerini etkiler.
Örneğin; yetiştirilen ürünleri düşünürsek KARADENİZ BÖLGESİ çok yağış
aldığı için çay , fındık gibi ürünler yetiştirilir. Fakat D. ANADOLU BÖLGESİ engebeli bir alana sahip olduğu için dut gibi ürünler yetiştirilir.
+1 oy
10 Mart 2012 misafir cevapladı
İnsanın ilk ortaya çıkışından itibaren ve bundan sonraki süreçlerde coğrafya insanların yaşam biçimlerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar tarihi süreç içerisinde yaşayış özelikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaya başlamışlardır. Buna binaen insanların yaşayış şekilleri toplumdan topluma farklılık arz eder. Bu farklılığın oluşmasında toplumların beslenme, uğraş alanları ve dilleri gibi etkenler önemli yer tutar. Toplumların farklılaşmasında farklılığı oluşturan etkenlerin teşekkülünün temelinde coğrafyanın etkisi söz konusudur. İnsanın ilk olarak karşılaması gereken ihtiyacı beslenmedir. Çünkü insan bütün canlılar gibi beslenmeden yaşamını sürdüremez. Bu nedenle insanlar ilk olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Beslenme ihtiyacını karşıladıktan sonra ise barınma ihtiyacı ortaya çıkar. Kendini doğa olaylarından ve vahşi hayvanlardan koruma zorunluluğunu hisseder. Bu düşünce ile barınmak için barınaklar yapılır. Bu barınakların hangi maddeden yapılması gerektiğini ise coğrafya tayin eder. Yine İnsanların dillerinin oluşumunda ve gelişiminde, giyim biçimlerinde, yerleşim şekillerinde, uğraş alanlarında velhasıl kültürel öğelerin teşekkülünde ve kültürün şekillenmesinde coğrafyanın etkisi kaçınılmazdır. Bu saiklerden dolayı insanların yaşadıkları coğrafyanın bilincinde olması gerekir. Yaşamını sürdürdüğü coğrafi bölgeye bu bilinçle yaklaşılırsa coğrafyanın imkânlarını, coğrafyaya zarar vermeden kendi lehine çevirebilir ve coğrafyadan daha bilinçli imkânlar elde edebilir.

İlgili sorular

2 cevap 171 gösterim
1 cevap 142 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...