Kırlangıç yuvaları hakkında bilgi verir misiniz?

76 gösterim
17 Aralık 2012 iremmm sordu
17 Aralık 2012 nötrino düzenledi
kırlangıç yuvaları nasıldır

1 cevap

+1 oy
19 Aralık 2012 _Yağmur_ cevapladı
 
En İyi Cevap
Kırlangıçlar Yuvaları

Kırlangıçlar yuva olarak ağaç kovuklarını ve kaya çatlaklarını kullanır, toprak yığınlarında tüneller açar ya da çamurdan bir yuva yaparlar.

Çamuru genellikle su birikintilerinden gagalarının yardımıyla toplarlar.
Amerika'da yaşayan kahverengimsi siyah sırtlı, beyaz karınlı kabakanat kırlangıç(Stelgidopteryx ruficollis) yapıların çevresine, köprü altlarına, kaya oyuklarına ya da çatlaklarına yuva yapar. Kuzey Amerika'ya özgü başka bir tür olan mor kırlangıç (Progne subis) ağaç kovuğuna ya da insan eliyle hazırlanmış çok gözlü bir kuş evine yerleşerek yuvasının içini otlar ve tüylerle döşer.

Avrasya ve Amerika'da yaşayan kum kırlangıcı (Riparia riparia) ile Avustralya'da yaşayan akkanat kırlangıç {Chermoeca leucosternum) kumlu toprakta derin bir kovuk açıp yuva yapan türlerdendir.

Uzun kuyruğu derin bir çatalla ikiye ayrılan kır kırlangıcı (Hirundo rustica), çamurdan yuvasını genellikle evlerin duvarlarına yapar. Çok geniş bir coğrafi alana yayılmış olan bu türün üst bölümleri siyah, gerdanı kızıl, alt bölümleri beyazdır. Yazın Türkiye'nin her bölgesinde ürer. Kırsal yerleşim alanlarında daha sık görülürler. Dişiler yuvaya beyaz renkli, benekli ya da beneksiz 27 yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular seyrek hav tüyleriyle kaplıdır. Erişkinler yavrularının uçmayı iyice öğrenip yuvadan ayrılmalarına kadar geçen süre içinde bakımlarını üstlenir.

Yaklaşık 12 cm uzunluğundaki ev kırlangıcının (Delichon urbica) sırtı, kanatlan siyah, kuyruksokumu ve alt bölümleri beyazdır. Avrasya ve Afrika'da yaşar. Daha çok duvarlara, saçak altlarına, bazen de kayalıklara ve köprü altlarına, çamurdan yuvalar yapar. Kır kırlangıcınınki gibi açık olmayan yuvasının Kırlangıçların gövdesi tümüyle hızlı ve kıvrak uçuşlarına uygun bir yapıdadır.

küçük bir giriş deliği vardır. Çamurdan yuva yapan öbür türler gibi yuvasını saman ve otla sağlamlaştırır. Kuruyarak sertleşen çamur, dişinin kuluçkaya yattığı beyaz renkli 45 yumurtanın ve yumurtalardan çıkan 23 yavrunun ağırlığını çekebilecek kadar sağlamdır.
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...