Yüksek atlama nedir?

504 gösterim
18 Aralık 2012 zehra eryılmaz sordu
18 Aralık 2012 Mavi Peri düzenledi
YÜKSEK ATLAMANIN TARİHİNİ İSTEMİYORUM

2 Cevap

0 oy
18 Aralık 2012 Mavi Peri cevapladı
 
En İyi Cevap
Yüksek Atlama; atletizmde, koşarak hız kazandıktan sonra sıçrayarak yüksekteki bir çıtayı aşma sporu.

Yüksek atlamada en az 15 metrelik, koşuya elverişli ve yarım daire biçiminde bir pist kullanılır. Sıçramadan önceki koşu bu yarım dairenin her hangi bir yerinden başlatılabilir. Çıta, dikey ve sabit iki direk arasında yarışmacının hafif değme darbesine karşılık düşebilecek bir biçimde ve yatay olarak yerleştirilir. Yüksek atlamacının atlayışından sonra düşeceği minder en az 5 x 4 metre boyutlarında olmalıdır, ayrıca yeterince kalınlıkta yumuşak malzeme ile doldurulmalıdır.

Yarışmacıların sıçramadan önce koşmadıkları “durarak yüksek atlama en son 1912′ de Stockholm de yapılan olimpiyat oyunlarında yer almıştır. Yüksek atlamada yarışmacıların uyması gereken tek resmi kural sıçrarken tek ayağını kullanmalarıdır.

Yüksek atlamada pek çok teknik geliştirilmiştir. Günümüzde hiç kullanılmayan DOĞU (makas) tekniğinde atlayıcı çıtayı neredeyse dik durumda geçer. Batı atlama tekniğinde atlayıcının vücudu çıtaya koşut ve yatay, yüzü de yere dönüktür. İlk önemli uygulayıcısı 1968 México Olimpiyat Oyunları şampiyonu Amerika Birleşik Devleti’ uyruklu Richard Fosbury olan flop atlama tekniğinde, atlayıcı sıçrarken vücudunu ekseni çevresinde döndürür ve sırtı yere bakacak biçimde çıtayı aşar.

Yüksek atlamada yarışmacılar çıtayı aştıkça yükseklik arttırılır. Yarışmacı isterse gerekli yükseklik alt sınırından yukarıdaki her hangi bir yükseklikten başlayabilir. Art arda yaptığı üç sıçrama denemesinde de çıtayı düşüren yarışmacı yarış dışı kalır. Her yüksek atlayıcının yaptığı en iyi dereceli atlayış göz önüne alınır. Beraberlik durumunda bu yüksekliği üç deneme hakkından en azını kullanarak geçen kazanır; gene beraberlik söz konusu ise bütün atlayışlar içinde en az deneme yapmış olan (ya da toplam atlayış sayısı en az olan) kazanır.

Erkekler yüksek atlamada dünya rekoru 2mt 45cm ile Kübalı atlet Javier Sotomayor ait

Erkeklerde Rekorlar:

Dünya rekoru: Javier Sotomayor (Küba), 1993, 2mt 45cm

Olimpiyat rekoru: Charles Austin (ABD), 1996, 2mt 39cm.

1996’da altın madalya kazanan: Charles Austin (ABD), 1996, 2mt 39cm.

Bayanlarda Rekorlar:

Dünya rekoru: Stefka Kostadivona

(Bulgaristan), 1997, 2mt 09cm

Olimpiyat rekoru: Stefka Kostadivona

(Bulgaristan), 1996, 2mt 05cm

1996’da altın madalya kazanan: Stefka Kostadivona (Bulgaristan), 1996, 2mt 05cm
0 oy
18 Aralık 2012 Bekir Sefa Danış cevapladı
Yüksek atlama atletizmin bir dalıdır. . Koşarak hız kazandıktan sonra sağlam iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır. Bu atlamada prensip vücudun çıtanın üzerinden düşürmeden geçmesidir.

Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellikler üç tanedir. Birincisi mesafe dikey olarak ölçülür, ikincisi başarı ve başarısızlık belirli bir yükseklikteki çıtayı aşmaya bağlıdır, üçüncüsü ise atlet başarılı olduğu sürece sayısız deneme hakkına sahiptir. Bu spor dalında başarılı olmak için, bacak adelelerinin doğal bir yaylılık ve tempo kuvvetine sahip olması, vücudun dirençli ve uyumlu olması gerekir. Boy faktörü sanıldığının tersine avantaj oluşturmaz.

Atlama alanı olarak kullanılan, çıkış noktası ile yarım daire şeklinde olan hızlanma sahasının uzunluğu, 15 m'den az olamaz. Atlama sehpası, sert ve bükülmez ağaçtan veya madendendir. Aralarındaki mesafe 3.66 - 4.02 m'dir. Atlama çıtasının uçları kare, üçgen veya yuvarlak olabilir. Ağırlığı 2 kg'ı geçemez. Sehpa üzerindeki çıta, yarışmacının dokunduğu zaman kolayca düşecek biçimde yatay durumdadır. Çıtanın arkasında süngerle doldurulmuş düşme minderi, en az 5x4 m boyutunda ve yeterli kalınlıktadır. Kullanılan malzemelerin başında, topuğu korumak için plastik ve lastik çivili ayakkabıları sayabiliriz. Topuğun kalınlığı 6 mm'yi, taban kalınlığı da 13 mm'yi geçemez.

Atlamadan önce hız kazanabilmek için koşulması gerekir. Atlayıcı, 7 - 11 adım arası yaklaşma koşusunu, 30 - 40 derecelik bir açı ile giderek hızlanan bir koşu temposu ile yapar. Atlayıcı, çıtaya çok yakın basarak sıçramalıdır. Sıçrayış tek ayakla ve geriye alınmış vücudun gergin bacak üzerine alınmasıyla başlar. Çıta üzerine gelince vücudun ekseni etrafından dönmesi, başın göğüs hizasına alınması ile sürer. Önce dış kol ile savunma bacağının mindere değmesi, sonra da gövdenin kalça ile omuz üzerinde dönüşüyle atlama tamamlanır. Yüksek atlamada yarışmacının uyması gereken en önemli kural; sıçramada tek ayağını kullanmasıdır. Yüksek atlamada yarışmacılar ilk atlayacakları yüksekliği kendileri seçerler. Alt sınırın yukarısında olmak kaydıyla herhangi bir yüksekliği atlamadan geçebilirler. Başarılı olduğu sürece sayısız deneme hakkına sahiptirler. Ancak birbirini izleyen üç başarısız atlama denemesi yaptıklarında .


Bunlardan en popüler olanları Straddle (Binme) ve Fosbury Flash teknikleridir. Straddle'da atlet yüzü aşağıya bakar biçimde, vücudunu çıtanın etrafında döndürerek atlar. Fosbury Flash tekniğinde ise atletin çıtayı önce başı geçer ve omuzlar üzerine düşülür. Kısa zamanda öğrenilmesi ve göze hoş görünmesi Fosbury Flash tekniğini popüler kılmaktadır.

Yarışmacı atlama sırasında iki ayağının üzerinde sıçrarsa, çıtayı aşmadan düşerse, atlama anında çıtaya çarpar desteklerinden düşürürse başarısız sayılır.
...