Dünya üzerindeki ekolojik denge açısından sineklerin önemi nedir?

136 gösterim
19 Aralık 2012 alara_money sordu
19 Aralık 2012 nötrino düzenledi
Dünyada sinekler olmazsa ne olur?

2 Cevap

0 oy
20 Aralık 2012 nötrino cevapladı
 
En İyi Cevap
Herşey bir düzen ve denge içinde yaratıldığına göre bu düzeni ve dengeyi sağlamak adına yaratılan her canlının da belli bir misyonu ve faydası vardır.Sinek ya da sivrisineklerin büyük bir bölümü meyvelerde tozlaşmaya neden olurlar. Yaraların üzerine konulan sinek larvaları büyük bir hızla yaraların iyileşmesini sağlarlar.Ayrıca sinekler bilinenin aksine hastalık yayıcı değil,hastalık yapan mikropları çevreden temizleyen ve çok güçlü bir sindirim enzimine sahip faydalı canlılardır!
0 oy
19 Aralık 2012 mansur cevapladı
“Doğadaki tüm canlılar belli bir ekolojik denge içinde yerini almıştır Her canlının doğada kendine özgü bir yaşam biçimi ve doğada yapması gereken bir görevi-işlevi vardır Bu denge içinde bir canlı türünü yok ettiğiniz zaman, yaşamını birbirilerine bağlı olarak sürdürmek zorunda olan pek çok canlı türü de (buna insan da dahil olmak üzere) ya yok olmakta ya da form değiştirmektedirler”

Doğacı, aynı zamanda dinsel düşünceyle bağdaşır klasik bir önerme bu. Peki sivrisinekler, envai çeşit zararlı mikroplar da buna dahil mi? Onlarsız hayat tatsız mı olurdu? Ülkemizde sivrisinek ve diğer bazı canlılarla mücadele var ve sinek-sivrisinek saygısının kabul gördüğü anlaşılan ülkelere baktığımızda şaşırıyoruz. Avustralya’daki yeğenim orada asla haşere ilaçlaması yapılmadığını, sineklerle ve bir çok canlıyla beraber yaşadıklarını anlatıyor. Fransa’dan gelen bir yakınım böyle modern bir ülkede bol sinek sivrisineğe şaşırdığını belirtiyor. Asla ilaçlama yapmıyorlarmış. Oradaki sivrisinekler kanla beslenmiyorlar olsa gerek.

Sivrisinek- haşere cenneti ülkeler var dünyada. Bizde ise ilaçlamaya karşın baş edilemeyen küçük zararlılar, haşereler. Benim gibi kanına çok tav oldukları içinse büyük dert.

Küçük ama zarar işlevi çok büyük yaratıklar sivrisinekler. Büyük olsa baş edilir ama gözle görülmesi bile zorken yapılan mücadelede filin fareyle uğraşması kadar zor. Mecburen öldürücü spreyler kullanıyoruz. Fakat bütün mekanın havasını değiştiriyor, bir küçük musibet rahatsızlık veriyor. Sahil kentlerinde vücuduna “sineksavar kimyasallar” sürmek zorunda kalıyor insanlar.

Kan emici, hırsız yaratıklar bunlar. Onayımız olmadan üstelik acı ve kaşıntı vererek kanımızla besleniyorlar. Önce zehirlerini zerk edip, vücudun savunma mekanizması oraya kan sevk ettiğinde de iyice emiyorlar. Doyup, def olup gitseler gene iyi. Ardından da küstahça yüzümüzün, kulağımızın dibinde caz yapıp meydan okuyor, rahatsızlıklarını artırıyorlar. Fakat emdikleri kanı torbalayıp, iyice hantallaştıklarında en zayıf anları ve sonları gelmiş demektir. Bir yere konmak zorunda kalırlar ve o dakika intikam saati gelmiş demektir. Kolay öldürülürler. Fakat dışarıda çok fazla savunmasız kalırız.

Sivrisinekler en çok A gurubu kan taşıyanları tercih ederlermiş. Bu gurubun bu açıdan talihsizlik olması çoğumuzun aklına gelmezdi. Ve sıkı durun.. Sadece dişi sivrisinekler ısırıp kan emerlermiş. Erkekler burada temize çıkıyor ama onların neyle beslendikleri meçhul. Dişilerin bu denli zararlı olması ise enteresan.

Sivrisinek ve karasinekleri ekolojik dengenin bir parçası olarak gören zihniyet, kendi kanlarına sinek gelmeyenler olsa gerek. Ne gibi denge  sağlıyor ortaya koymalılar. Efendim çöplüklerde bazı zararlı bakterileri yiyorlarmış. Yiyorsa bile gelip bizim üzerimize taşıyor. Bazı canlılara yem oluyorlarmış. Sivrisinek yiyip yok eden bir tek canlı göstersinler evimde besleyeceğim. Bunlar aksine mikropları taşıyan, yayan canlılar. Maalesef bazı canlılar başımıza bela olarak yaratılmış.

Semt ilaçlamaları sivri ve kara sinekle beraber bazı yararlı canlıları da yok ettiğinden sakıncalar taşıyabilir. Fakat inanın yapılmasa durum felaket olurdu. Ailecek bir Çubuk barajı pikniğimizde milyonlarca sivrisinekten oluşan bir kara bulut üzerimize çökmüş, otomobillere zor kaçabilmiştik. Buna rağmen küçük yaştaki yeğenimin görünür her tarafı sinek ısırığıyla kabarmıştı. Bu mudur sineklerin özgürlüğü.

Ayrıca sömürücü, asalak, istismarcı, düzenbaz iki ayaklıları hatırlatıyorlar.

Kendi adıma sivrisinek-karasinek neslinin tükenmesine ekolojik denge bozulması pahasına razıyım. Veya bu yaratıklar sevenlerine doğacılara kavuşsun, musallat olsun da boylarını görelim.

İlgili sorular

3 cevap 64 gösterim
1 cevap 109 gösterim
1 cevap 1,681 gösterim
1 cevap 186 gösterim
3 cevap 1,616 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...