kapalı Selamün Aleyküm'ün anlamı nedir?

669 gösterim
23 Aralık 2012 alara_money sordu
1 Ocak 2013 alara_money kapalı
Kapatılma nedeni: Okulda öğretmen istedi ama herkes uyarıyor

3 Cevap

0 oy
24 Aralık 2012 misafir cevapladı
1 Ocak 2013 alara_money seçti
 
En İyi Cevap
aleykümselam demek yani selam vermek
+1 oy
24 Aralık 2012 papacik cevapladı
Selam; Allah'ın (c.c.) 99 güzel isminden biridir. Her çeşit ârıza ve hâdiselerden sâlim kalan; her türlü tehlikelerden kullarını selâmete çıkaran; cennetteki bahtiyar kullarına selâm eden manasındadır. Bu nedenle İslamiyet'ten önce olan bir şeyin İslamiyet'te de devam etmesi diğer peygamberlerin uygulamasının aynen devam ettirilmesidir. Bunları başka milletlere ve kavimlere bağlamak yerine, bütün peygamberlerin aynı kaynaktan beslendiğini; aynı vahyi aldıklarını anlamak ve kabul etmek gerekir.

Selam terimi Arapça "selime" kökünden bir mastar olup, sözlükte; maddî ve manevî sıkıntılardan kurtulmak, barış ve esenliğe kavuşmak demektir. "es-Selamu", isim olarak ise; selam, selamet, sulh ve güven anlamına gelir. Bir fıkıh terimi olarak selam; karşılaşan iki Müslümanın birbirine yaptıkları dua cümlesinden ibarettir. Selam veren "es-selamu aleyküm (Allah'ın selamı sizin üzerinize olsun)" der, selamı alan ise "ve aleykümü's-selam ve rahmetullah (Allah'ın selamı ve rahmeti sizin üzerinize olsun)" diyerek ilaveli duada bulunur.
+1 oy
24 Aralık 2012 Mavi Peri cevapladı
Selâmün aleyküm : السلام عليكم), arapça kökenli selamlaşma hitabıdır. Türkçeye Allah'ın selamı üzerine olsun şeklinde çevrilebilir.

Ülkeden ülkeye farklı telaffuzları olsa da evrensel olarak anlaşılır bir hitap şeklidir. Sadece arapça konuşan topluluklar arasında değil, çoğunlukla dünyanın her yerindeki müslümanlar tarafından kullanılır.

İlgili sorular

1 cevap 16 gösterim
19 Kasım 2016 misafir sordu
1 cevap 34 gösterim
1 cevap 90 gösterim
2 cevap 47 gösterim
1 cevap 51 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...