Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş isimleri nereden gelmiştir?

2,544 gösterim
24 Aralık 2012 kadir çakmak sordu
25 Aralık 2012 _Yağmur_ düzenledi
ödevime yardım edermisiniz ben 5. sınıfım türkçe ödevi                                                                     
bu rada bir arkadaş cevaplamış ona teşekkür ederim

2 Cevap

+1 oy
24 Aralık 2012 Meltem_genc cevapladı
7 Şubat 2016 Safi seçti
 
En İyi Cevap
Yurdun güneyinde Adana, Antep, Maraş ve Urfa Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Fransızlar Ermeniler'i de silâhlandırmış ve 10 bin kişilik bir Ermeni kuvvetini kendi ordularına katmışlardı. Ermeniler'in Türk köylerine saldırmaları, Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri, Türk halkının katlanabileceği bir hareket değildi. Maraş'ta 31 Ekim 1919 günü, hamamdan evlerine dönmekte olan üç Türk, kadınına ve bir çocuğa Ermeniler saldırıda bulundu. Ermeni askerlerden biri kadınların peçesini açmaya kalkınca, çocuk kendisini askerlerin., ayakları arasına attı. Bu olay, Sütçü Imam'ın dükkânı önünde olmuştu. Sütçü İmam diye anılan, aynı zamanda dükkânının karşısındaki camide imamlık yapan Hacı İmam ve civardan geçen birkaç Türk genci, saldırıya uğrayan Türk kadınlarının yardımına koştu. Ermeniler silâhsız iki Türk gencini yaraladılar. Fakat Sütçü İmam bir Fransız'ı öldürdü ve birkaçını da yaraladı. Öteki askerler karargâhlarına kaçtılar. Sütçü İmam bir süre ortadan kayboldu. Fakat onun sıktığı kurşun yurtseverlerin teşkilâtlanma hızını arttırdı. Bir ay kadar sonra Avukat Ali Bey'in başkanlığında toplanan 1000 Maraşlı, Maraş kalesinde üslenen Fransız ordusuna saldırdı. Kaleden Fransız bayrağını indirerek Türk bayrağını dalgalandırdı, birçok Fransız askerini esir aldı. Fransızlar takviye alarak bir süre şehirde tutundular ama Maraşlılar da gittikçe şiddetlenen baskınlarına devam ettiler ve sonunda, Fransızlar, 12 Şubat 1920 günü, çekilip gitmek zorunda kaldılar.

Düzenli ordunun kurulmasını beklemeden işgalcilerle savaşan üç şehrimize, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra "Gazi", "Kahraman" ve "Şanlı" unvanları verildi ve bu şehirlerimizin adları Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa olarak değiştirildi.
0 oy
7 Şubat 2016 Alper Emre Yılmaz cevapladı
bakır da diyar ünvanı kazanmıştır bunu unutmayalım lütfen, hep arka planda kalıyor kurtuluş savaşında diyarbakır, hiç sözü geçmiyor tarih kitaplarında,kürt faşistliği gibi görülüyor çünki

İlgili sorular

2 cevap 88 gösterim
1 cevap 196 gösterim
27 Mart 2013 misafir sordu
2 cevap 66 gösterim
4 cevap 126 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
86 Çevrimiçi
0 Üye ve 86 Ziyaretçi

10,793 soru

20,146 cevap

0 yorum

2,882 üye

...