Yasemin Dalkılıç kimdir?

154 gösterim

5 Cevap

0 oy
29 Aralık 2012 meloara cevapladı
10 Ocak 2013 alara_money seçti
 
En İyi Cevap
Yasemin Dalkılıç, 2 Mayıs 1979'da Ankara'da doğdu. Deniz ve serbest dalışla tanışması daha 3-4 yaşlarında yüzmeyi öğrenirken başladı. Bu ilgisini denizden kilometrelerce uzakta yaşadığı şehirde ancak Jacques Cousteau belgeselleri seyrederek, evde sualtı oyunları oynayarak tatmin edebildi. Yaz tatillerini Datça'da ailesiyle beraber geçirdiği dönemlerde, tüm zamanını dalmaya ayırıyor, bu şekilde dalış tutkusunu devam ettiriyordu.
 10 yaşında lisanslı spor hayatına başlamasının ardından, 14 yaşındayken Milli Paletli Yüzme (monopalet) takımına girdi. 2 dünya, 1 avrupa şampiyonasında ülkesini temsil etti ve birkaç yıl boyunca çeşitli Türkiye rekorlarını elinde bulundurdu. 16 yaşındayken ülkesindeki en iyi serbest dalıcılardan biriydi.
 
1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla yaptığı çalışmalar sonucu yine bu ekip ile 1998 yılında, katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda Türk milli takımını temsil etti ve bayanlar arasındaki en iyi dereceyi gerçekleştirdi.
 
Bir yıl sonra, 1999'da hayatını değiştirecek adımı attı. Daha önce çeşitli dünya rekotmenlerini keşfedip yetiştirmiş, dünya çapındaki antrenör Rudi Castineyra, Yasemin'i duymuş ve potansiyelinden çok etkilenmişti. Internet üzerden tanışmalarının ardından Rudi düzenli antrenman programları yollayarak kısa sürede Yasemin'in potansiyelinin büyük ölçüde artmasını sağladı. Aynı yıl içinde Yasemin serbest dalışın en zor disiplininde 68 metreye dalarak yeni dünya rekorunu gerçekleştirdi.
 
2000 yılında rekorlara iki yenisini ekledi . Bunlar yine serbest dalışın en saygın disiplinleri Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metreye idi. Yasemin bundan sonra Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metreye ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde yaptığı 40 metrelik dünya rekorları ile dünyada bu sporda çok elit bir gruba yükselmeyi başardı.
 
Profesyonel serbest dalış kariyerini başlatmasının ardından "Hayallerinin ötesinde" olarak değerlendirdiği hedeflere ulaşmasını sağlayan tutkusunu herkesle paylaşmak ve tutku ile nelerin başarılabileceğini göstermek amacıyla pek çok çeşitli sosyal içerikli projeler düzenledi. Çocuklara yönelik okullarda gençlere, kariyer belirleme aşamasında ise üniversite öğrencilerine yönelik seminerler verdi. Berna Belgin ile tutkuyla her tür engelin aşılabileceği mesajını vermeye yönelik "ilk engelli serbest dalış rekoru"nu gerçekleştirdi. Dalışın ataları sünger avcılarının hatırlanması amacıyla faaliyetler düzenledi. Serbest dalış sporunun tanınması ve güvenli bir şekilde yapılması için gerçekleştirdiği kurs ve seminerler, Deniz Temiz derneği ile denizlerin korunmasına yönelik aktiviteler de bu projeler içinde yer alıyordu. Yasemin ayrıca "Hedef belirleme ve hedefe ulaşma" ve "Başarı hikayesi: Rekora giden yol" konularında da şirket toplantılarında, eğitim seminerlerinde ve kulüp toplantılarında seminer verdi.
 
Yasemin son yıllarda, ablası Hande Dalkılıç'ın profesyonel piyanistlik kariyeri ile başlayan aile geleneğini devam ettirerek müzik prodüksiyonu yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Ideas in Blue şirketiyle bu yönde yaptığı müzik çalışmalarının ötesinde yine bu şirketle macera ve keşif içerikli çeşitli belgesel çalışmaları yapıyor.
 
Yasemin boş zamanlarında müzik dinlemekten hoşlanıyor. Aynı zamanda ileri seviyede gitar ve piyano çalan Yasemin için caz müzik dinlemek, sakin bir ortamda güzel bir şarapla beraber kırmızı et yemek veya sinemaya gitmek Yasemin için mükemmel bir gece. 1.63 m boyunda, 52 kilo, 6.2 litre ciğer kapasitesine sahip olan Yasemin şunu söylüyor:... "Serbest dalış için ciğer büyüklüğü önemli değil, önemli olan sahip olduğunuz tutku"...
0 oy
28 Aralık 2012 ulu026 cevapladı
Yasemin Dalkılıç Serbest dalışta dünya rekoru sahibi bir dalgıç.. Yasemin Dalkılıç 1979 yılının 2 Mayıs'ında Ankara'da doğmuştur. Yasemin Dalkılıç dalışla 3-4 yaşları arasında başladı. Yüzerek denize alışan Küçük Yasemin 10 yaşında tam bir lisanslı yüzücü olabilmek için büyük bir adım attı. 14 yaşında Milli Paletle Yüzme Takımına girdi. Böylece dalgıçlığa adım atmış oldu.


Rekorlar


40 m Desteksiz Sabit Ağırlık (22.10.2001)

Yunanistan'ın Kos adasında, Kardamena'da sabah 11:15'te yer alan bu dalış F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği) tarafından tescil edildi.

105 m Limitli Değişken Ağırlık (15 Temmuz 2001)

Abu Ramada adası açıklarında, Mısır'ın Hurgada şehrinde , 105 metre derinliğe yaptığı 2 dakika 38 saniyelik dalışı ile Yeni Dünya Rekorunu gerçekleştirdi. Rekor F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği) 'nin yabancı hakemlerince resmi olarak tescil edildi.

120 m Limitsiz Değişken Ağırlık, 100 m ve 96 m Limitli Değişken Ağırlık (23, 19 ve 14 Temmuz 2000)

Dalışlar Bodrum, Yalıçiftlik açıklarında yer aldı. 120 metrelik rekor kendisini dünyanın en derine dalan bayan dalgıcı yaparken, aynı zamanda Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde, çok önemli bir sembol olan 100 m engelini aşan ilk bayan dalgıç oldu.

68 m Malzeme Destekli Sabit Ağırlık (7 Kasım 1999)

7 Kasım 1999 Pazar günü 68 metreye 2 dakika 27 saniyelik bir dalış ile dünya rekorunu gerçekleştirdi. Rekor uluslararası F.R.E.E. (Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Birliği) hakemlerince resmi olarak tescil edildi.


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/spor-tr/13257-yasemin-dalkilic-yasemin-dalkilic-kimdir-yasemin-dalkilic-hakkinda.html#ixzz2GNZYTlpj
0 oy
29 Aralık 2012 meloara cevapladı
Yasemin Dalkılıç, 2 Mayıs 1979′da Ankara’da doğdu. Deniz ve serbest dalışla tanışması daha 3-4 yaşlarında yüzmeyi öğrenirken başladı. Bu ilgisini denizden kilometrelerce uzakta yaşadığı şehirde ancak Jacques Cousteau belgeselleri seyrederek, evde sualtı oyunları oynayarak tatmin edebildi. Yaz tatillerini Datça’da ailesiyle beraber geçirdiği dönemlerde, tüm zamanını dalmaya ayırıyor, bu şekilde dalış tutkusunu devam ettiriyordu.
 
10 yaşında lisanslı spor hayatına başlamasının ardından, 14 yaşındayken Milli Paletli Yüzme (monopalet) takımına girdi. 2 dünya, 1 avrupa şampiyonasında ülkesini temsil etti ve birkaç yıl boyunca çeşitli Türkiye rekorlarını elinde bulundurdu. 16 yaşındayken ülkesindeki en iyi serbest dalıcılardan biriydi.
 
1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla yaptığı çalışmalar sonucu yine bu ekip ile 1998 yılında, katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası’nda Türk milli takımını temsil etti ve bayanlar arasındaki en iyi dereceyi gerçekleştirdi.
 
Bir yıl sonra, 1999′da hayatını değiştirecek adımı attı. Daha önce çeşitli dünya rekotmenlerini keşfedip yetiştirmiş, dünya çapındaki antrenör Rudi Castineyra, Yasemin’i duymuş ve potansiyelinden çok etkilenmişti. Internet üzerden tanışmalarının ardından Rudi düzenli antrenman programları yollayarak kısa sürede Yasemin’in potansiyelinin büyük ölçüde artmasını sağladı. Aynı yıl içinde Yasemin serbest dalışın en zor disiplininde 68 metreye dalarak yeni dünya rekorunu gerçekleştirdi.
 
2000 yılında rekorlara iki yenisini ekledi . Bunlar yine serbest dalışın en saygın disiplinleri Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metreye idi. Yasemin bundan sonra Mısır’da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metreye ve Yunanistan’da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde yaptığı 40 metrelik dünya rekorları ile dünyada bu sporda çok elit bir gruba yükselmeyi başardı.
 
Profesyonel serbest dalış kariyerini başlatmasının ardından “Hayallerinin ötesinde” olarak değerlendirdiği hedeflere ulaşmasını sağlayan tutkusunu herkesle paylaşmak ve tutku ile nelerin başarılabileceğini göstermek amacıyla pek çok çeşitli sosyal içerikli projeler düzenledi. Çocuklara yönelik okullarda gençlere, kariyer belirleme aşamasında ise üniversite öğrencilerine yönelik seminerler verdi. Berna Belgin ile tutkuyla her tür engelin aşılabileceği mesajını vermeye yönelik “ilk engelli serbest dalış rekoru”nu gerçekleştirdi. Dalışın ataları sünger avcılarının hatırlanması amacıyla faaliyetler düzenledi. Serbest dalış sporunun tanınması ve güvenli bir şekilde yapılması için gerçekleştirdiği kurs ve seminerler, Deniz Temiz derneği ile denizlerin korunmasına yönelik aktiviteler de bu projeler içinde yer alıyordu. Yasemin ayrıca “Hedef belirleme ve hedefe ulaşma” ve “Başarı hikayesi: Rekora giden yol” konularında da şirket toplantılarında, eğitim seminerlerinde ve kulüp toplantılarında seminer verdi.
 
Yasemin son yıllarda, ablası Hande Dalkılıç’ın profesyonel piyanistlik kariyeri ile başlayan aile geleneğini devam ettirerek müzik prodüksiyonu yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Ideas in Blue şirketiyle bu yönde yaptığı müzik çalışmalarının ötesinde yine bu şirketle macera ve keşif içerikli çeşitli belgesel çalışmaları yapıyor.
 
Yasemin boş zamanlarında müzik dinlemekten hoşlanıyor. Aynı zamanda ileri seviyede gitar ve piyano çalan Yasemin için caz müzik dinlemek, sakin bir ortamda güzel bir şarapla beraber kırmızı et yemek veya sinemaya gitmek Yasemin için mükemmel bir gece. 1.63 m boyunda, 52 kilo, 6.2 litre ciğer kapasitesine sahip olan Yasemin şunu söylüyor:… “Serbest dalış için ciğer büyüklüğü önemli değil, önemli olan sahip olduğunuz tutku”…
 
Yasemin rekora daldı

68 metreye tüpsüz dalan Dalkılıç, dünya rekorunun yeni sahibi oldu
 Geçtiğimiz hafta avrupa rekorunu kıran 20 yaşındaki sporcumuz Yasemin Dalkılıç dün Bodrum'da dünya rekorunu da değiştirdi. Dalkılıç, ‘‘Hedefim önümüzdeki yıllarda erkeklerin rekoru olan 120 metreye dalmak’’ dedi.
 BODRUM'da geçtiğimiz hafta 58 metre ile Avrupa Bayanlar Sabit Ağırlıklı Serbest Dalış Rekoru'nu kıran Yasemin Dalkılıç, dün de Ege'nin mavi sularında tüpsüz 68 metreye dalarak ABD'li Tanya Streeter'i geride bırakıp yeni dünya rekorunun sahibi oldu. 20 yaşındaki Dalkılıç, başarısını Kübalı antrenörü Rudi Chastineyra ile platformda dans ederek kutladı.
 
KENDİNDEN EMİN VE RAHAT
 Zodyak botla dalış noktasına giderken izleyicileri taşıyan tekneleri selamlayan Yasemin, alkış yağmuruna tutuldu. Tekneye çıkan Yasemin, 20 dakikalık yoga çalışmasını tamamladıktan sonra suya inerek Antrenörü Kübalı Rudi Chastineyra'nın talimatlarıyla 15 dakika da nefes çalışması yaptı.
 
MÜKEMMEL ORGANİZASYON
 İki aydır Bodrum'da süren çalışmalarında Yasemin'e eşlik eden ve tüm teknik hizmetleri sunan, başkanlığını Aşkın Canbazoğlu'nun yaptığı 10 dalış hocasından oluşan kurtarma grubu, dalışa 10 dakika kala denize indi. Dalış sırasındaki herhangi acil duruma karşı Bodrum Özel Yücelen Hastanesi'nin teknesi ve bir kurtarma teknesi de alanda yerini aldı. 80 metrelik dalış zemininde ve su üzerinde İtalyan hakem Stefano Macula, antrenör Rudi Chastineyra ile yardımcı eğitmen Corunne Bultel yer aldı. İtalyan hakem Rudi De Nardo rekoru tespit etmek 68 metreye indi.
 
NEFESLER TUTULDU
 Sıra Yasemin'in dünya rekorunu kırmayı umduğu dalışa geldi. Dalışı izleyen 5 teknedeki tüm sesler kesildi, sigara içilmesi yasaklandı, cep telefonları kapatıldı. Üzerinde dalgıç elbisesi, özel bir gözlük, paletleri, el bileklerine bağlı 750'şer gramlık iki ağırlık ve dalış saati bulunan Yasemin, bu sessiz ortamda saat 11.11'de rekor denemesi dalışına geçti. Yasemin, 2 dakika 48 saniye olarak belirlenen dalış süresini 2 dakika 27 saniye sonra tamamladı. Yasemin'in elinde rekor plaketiyle su üzerinde görülmesi üzerine sevinç çığlıkları yükseldi. Teknelerin düdükleri 20 yaşındaki Türk kızının kırdığı dünya rekorunu kutlamak için çaldı. Yasemin, Tanya Streeter'dan bir metre fazla daldı.
 
ERKEK REKORUNU DA KIRACAĞIM
 Bayanlar sabit ağırlıklı serbest dalış dünya rekortmeni Yasemin Dalkılıç, rekor dalışından sonra Bodrum İber Otel'de basın toplantısı düzenledi. Genç sporcu amacının, önümüzdeki yıllarda 120 metre olan erkekler sabit ağırlıklı serbest dalış rekorunu kırmak olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, milli sporcu Yasemin Dalkılıç'a kutlama telgrafı gönderdi.
 
KİM
 1992'de aktif sporculuk yaşantısına başlayan, 1994'te Çin'de 6. Paletli Yüzme Dünya Şampiyonası, 1995'te Finlandiya'da Avrupa Şampiyonası, 1996'da Macaristan'da Dünya Şampiyonası'na katılan Yasemin Dalkılıç, aynı yıl Sualtı Ragbisi Milli Takımı'na seçildi. 1998'de İtalya'da 2. Dünya Serbest Dalış Dünya Şampiyonası'nda bayanlar arasında en iyi dereceye ulaştı. Dalkılıç, pekçok profesyonel dalıcı yetiştiren Kübalı antrenörüyle de internet üzerinde tanıştı. Daha önce 58 metre ile İtalyan Rosanne Maiorca'ya ait olan sabit ağırlıklı serbest dalış Avrupa rekorunun yeni sahibi Dalkılıç, 68 metre derinliğe ulaşarak, dünya rekorunun sahibi ABD'li Tanya Streeter'i geride bıraktı.
0 oy
16 Ocak 2013 muhammedbuga cevapladı
Yasemin Dalkılıç, 2 Mayıs 1979'da Ankara'da doğdu. Deniz ve serbest dalışla tanışması daha 3-4 yaşlarında yüzmeyi öğrenirken başladı. Bu ilgisini denizden kilometrelerce uzakta yaşadığı şehirde ancak Jacques Cousteau belgeselleri seyrederek, evde sualtı oyunları oynayarak tatmin edebildi. Yaz tatillerini Datça'da ailesiyle beraber geçirdiği dönemlerde, tüm zamanını dalmaya ayırıyor, bu şekilde dalış tutkusunu devam ettiriyordu.
 10 yaşında lisanslı spor hayatına başlamasının ardından, 14 yaşındayken Milli Paletli Yüzme (monopalet) takımına girdi. 2 dünya, 1 avrupa şampiyonasında ülkesini temsil etti ve birkaç yıl boyunca çeşitli Türkiye rekorlarını elinde bulundurdu. 16 yaşındayken ülkesindeki en iyi serbest dalıcılardan biriydi.
 
1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla yaptığı çalışmalar sonucu yine bu ekip ile 1998 yılında, katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda Türk milli takımını temsil etti ve bayanlar arasındaki en iyi dereceyi gerçekleştirdi.
 
Bir yıl sonra, 1999'da hayatını değiştirecek adımı attı. Daha önce çeşitli dünya rekotmenlerini keşfedip yetiştirmiş, dünya çapındaki antrenör Rudi Castineyra, Yasemin'i duymuş ve potansiyelinden çok etkilenmişti. Internet üzerden tanışmalarının ardından Rudi düzenli antrenman programları yollayarak kısa sürede Yasemin'in potansiyelinin büyük ölçüde artmasını sağladı. Aynı yıl içinde Yasemin serbest dalışın en zor disiplininde 68 metreye dalarak yeni dünya rekorunu gerçekleştirdi.
 
2000 yılında rekorlara iki yenisini ekledi . Bunlar yine serbest dalışın en saygın disiplinleri Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metreye idi. Yasemin bundan sonra Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metreye ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde yaptığı 40 metrelik dünya rekorları ile dünyada bu sporda çok elit bir gruba yükselmeyi başardı.
 
Profesyonel serbest dalış kariyerini başlatmasının ardından "Hayallerinin ötesinde" olarak değerlendirdiği hedeflere ulaşmasını sağlayan tutkusunu herkesle paylaşmak ve tutku ile nelerin başarılabileceğini göstermek amacıyla pek çok çeşitli sosyal içerikli projeler düzenledi. Çocuklara yönelik okullarda gençlere, kariyer belirleme aşamasında ise üniversite öğrencilerine yönelik seminerler verdi. Berna Belgin ile tutkuyla her tür engelin aşılabileceği mesajını vermeye yönelik "ilk engelli serbest dalış rekoru"nu gerçekleştirdi. Dalışın ataları sünger avcılarının hatırlanması amacıyla faaliyetler düzenledi. Serbest dalış sporunun tanınması ve güvenli bir şekilde yapılması için gerçekleştirdiği kurs ve seminerler, Deniz Temiz derneği ile denizlerin korunmasına yönelik aktiviteler de bu projeler içinde yer alıyordu. Yasemin ayrıca "Hedef belirleme ve hedefe ulaşma" ve "Başarı hikayesi: Rekora giden yol" konularında da şirket toplantılarında, eğitim seminerlerinde ve kulüp toplantılarında seminer verdi.
 
Yasemin son yıllarda, ablası Hande Dalkılıç'ın profesyonel piyanistlik kariyeri ile başlayan aile geleneğini devam ettirerek müzik prodüksiyonu yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Ideas in Blue şirketiyle bu yönde yaptığı müzik çalışmalarının ötesinde yine bu şirketle macera ve keşif içerikli çeşitli belgesel çalışmaları yapıyor.
 
Yasemin boş zamanlarında müzik dinlemekten hoşlanıyor. Aynı zamanda ileri seviyede gitar ve piyano çalan Yasemin için caz müzik dinlemek, sakin bir ortamda güzel bir şarapla beraber kırmızı et yemek veya sinemaya gitmek Yasemin için mükemmel bir gece. 1.63 m boyunda, 52 kilo, 6,2 litre ciğer kapasitesine sahip olan Yasemin şunu söylüyor:... "Serbest dalış için ciğer büyüklüğü önemli değil, önemli olan sahip olduğunuz tutku"... dur.
0 oy
30 Ocak 2013 Betül_Sena cevapladı
BİR DALGIÇTIR

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
49 Çevrimiçi
0 Üye ve 49 Ziyaretçi

10,783 soru

20,132 cevap

0 yorum

2,877 üye

...