Askerler nasıl uğurlanırlar?

69 gösterim
30 Aralık 2012 misafir sordu
31 Aralık 2012 ThinkerBeLL düzenledi
askerler nasıl bır sekılde gonderılır

7 Cevap

0 oy
30 Aralık 2012 Aa aslı cevapladı
düğünle, eğlence ile havai fişekle türk bayrağı ile eğlendirerek uğurlanabilir!
0 oy
30 Aralık 2012 misafir cevapladı
askerler genellikle bir topluluğun bir araya gelip fırlatılıp tutulması ıle ve en buyuk asker bızım asker dıye bagrılır
0 oy
30 Aralık 2012 misafir cevapladı
odevım vardı soruyu ben sorum en az 6 sayfa slayt
0 oy
30 Aralık 2012 misafir cevapladı
askerler eğlence yapılarak,kutlama ve parti yapılarak,ve mevlütlü de yapılabilir .
0 oy
31 Aralık 2012 sarı şeker cevapladı
Askere gidecek delikanlılar bir düğün bir bayram havası içinde askere uğurlanır. Muhtarlar sevk pusulalarının dağıttıktan sonra mahalle ve köylerde gençleri heyecan sarar. Bunlar askere gitmeden önceki son birkaç gününü dinlenerek, arkadaşları ile eğlenerek be büyüklerini ziyaret ederek geçirir. Hele son gece sabahlara değin eğlenilir. Askerliğe gidecek delikanlıya ısmarlaşırken büyükler tarafından para, mendil, çorap gibi hediyeler verilir. Aynı istikamete veya birliğe sevk edilen gençler ilçeden dört beş kişilik gruplar halinde ayrılır. Bunlar evden çıkarken anaları peşlerinden su döker. Kalabalık bir grup tarafından bazen davul zurna eşliğinde şehre kadar getirilir ve oyunlar oynanarak otobüslere bindirilir
0 oy
1 Ocak 2013 eda nur cevapladı
Askere uğurlamalar:

Ondokuz yaşına gelen gençler önce yoklama yaptırırlar. Fiziki akli durumları askerlik şubesi personeli ve bir doktor tarafından görülür. Daha sonra eğitim birlikleri belirlenir.
 Özellikle her Türk gencinin gönlünde şerefli bir askerlik yapmak yatar. Halk arasında askerlik yapmayan insanların pek itibarı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle askerlik yapmanın önemi büyüktür.
 Pusulası çıkan gençler kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar askere gidecek gencin kendi evi ya da köyün herhangi bir yerinde (askere gidecek gençler ortak olarak) eğlence yaparlar ve köyün yaşlıları ziyaret edilir.
 
Yörede bazı köylerde askere gidecek gençler bir araya gelerek mevlit okutturulur para toplanır. Toplanan para eşit olarak askere gidecek gençlere dağıtırlar. Daha sonra yöresel oyunlar oynanır gençler kendi aralarında da eğlence düzenleyerek asker olmanın gurur ve şerefini yaşamaya çalışırlar.
 
Sıra askere gidecek gençleri uğurlamaya göndermeye daha doğrusu ayrılığa gelir. Askerler ayrılacakları gün köyün belirli bir yerinde toplanırlar kemence ya da davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynatarak arabaların klaksiyonları (korna) eşliğinde kalabalık bir halk kitlesi tarafından gidecekleri son arabaya kadar neşeyle yürülürler. Gençler birliklerine gidecekleri son arabaya bindiklerinde el sallamalar sevinç ve ayrılık gözyaşları ile hüzün yaşanır.
0 oy
2 Ocak 2013 ekmekspor cevapladı
nasıl

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
25 Çevrimiçi
0 Üye ve 25 Ziyaretçi

10,783 soru

20,134 cevap

0 yorum

2,877 üye

...