Körebe oyunu hakkında bilgi verir misiniz?

272 gösterim
6 Ocak 2013 misafir sordu
6 Ocak 2013 _Yağmur_ düzenledi
bu oyun nasel oynanır

3 Cevap

0 oy
6 Ocak 2013 _Yağmur_ cevapladı
 
En İyi Cevap
Körebe Nasıl Oynanır?

Körebe" oyunu, 10-12 çocukla oynanır. Önce ebe belirlenir ve ebenin gözleri bir bezle bağlanır.

Körebe Nasıl Oynanır?

Oyun adını, ebenin gözlerinin bağlanmasından alır. Ebe ortada kalacak biçimde oyuncular bir halka oluştururlar. Türkü söyler dönerizBil bakalım biz kimizElindeki değnekleGöster bizi körebe Sözlerini yinelerken halkayı bozmadan el çırparak ebenin çevresinde dönerler. Ebe bu sırada kollarını öne doğru uzatarak dokunduğu kişinin başını, yüzünü ve üstünü elleriyle yoklar. Kim olduğunu anlayabilirse adını söyler. Eğer tanırsa, dokunduğu oyuncu ebe olur. Tanıyamazsa, oyun aynı ebeyle sürer. Körebe evin içinde oynandığı gibi dışarıda da oynanır.
0 oy
6 Ocak 2013 papacik cevapladı
Körebe, bütün dünyada yaygın bir şekilde oynanan bir çocuk oyunudur.
Körebe olarak adlandırılan oyuncunun gözleri mendil veya eşarp gibi bir malzemeyle bağlanır ve ebe etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır ve ona dokunurlar. Körebe onları yakalamaya çalışır. Körebe birini yakalarsa hemen adını söylemelidir. Eğer yanlış ad söylerse oyun tekrar başlar ve Körebenin ebeliği devam eder. Eğer yakaladığının adını doğru söylerse yakalanan ebe olur.Bu oyun herhangi bir alanda oynanabilir.Oyuncu sınırı yoktur.Oyun süresi yoktur.
0 oy
6 Ocak 2013 ozguraydin cevapladı
1 kişinin gözü kapatılır gözü kapatılan kişi diğerlerini yakalar ve yakaladığı kişinin adını bilmek zorundadır adını  bilirse o kişi ebe olur... +1 verirsen sevinirim :) :) :)

İlgili sorular

2 cevap 261 gösterim
20 Kasım 2012 misafir sordu
1 cevap 25 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...