Namazın dinimizdeki hükmü nedir?

70 gösterim
8 Ocak 2013 misafir sordu
8 Ocak 2013 byz_qny düzenledi
namazın  dinimizdeki hükmü nedir

2 Cevap

+1 oy
8 Ocak 2013 CaGlarHaticeKübra cevapladı
kesinlikle kılınması farzdır .
+2 oy
8 Ocak 2013 byz_qny cevapladı
Namazın önemini şu hadislerden anlayabiliriz

“Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir”

“Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibâdet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.”

Hadis-i Şeriflerden de gördüğümüz gibi namaz kılmak çok önemlidir.Ahirette sorguya çekileceğimiz ilk husus namazdır.Günümüzde pek çok insan ‘Benim İçim Temiz’ bahanesiyle namaz kılmamakta.Bu ancak münafıklığın ve zayıf bir imanın göstergesidir.Zaten böyle söyleyen insanlar içki içmektende,günah işlemekten de geri durmazlar.İçleri nasıl temizse!.Ancak namaz insanları diğer günahları işlemekten de alıkoyar

Bir ayet-i kerîmenin anlamı şöyledir:
“Ey Resulüm! Sana vahy olunan Kur’an ayetlerini güzelce oku ve namazı gereği üzere kıl. Gerçekten namaz, edeb ve namusa uygun olmayan şeylerden, çirkin görülen işlerden alıkor. Her halde Yüce Allah’ı zikretmek, her ibadetten daha büyüktür. Yüce Allah bütün yaptıklarınızı bilir.”


Bilindiği gibi Yüce Allah’ı tevhid (bir kabul etmek), Onun eşsiz varlığını bilip tasdik etmek, farz olan en büyük bir görevdir. Bundan sonra farzların en büyüğü ve en önemlisi namazdır. Namaz, imanın alametidir, kalbin nurudur, ruhun kuvvetidir, mü’minin miracıdır. Mü’min bu namaz sayesinde Yüce Allah’ın manevî huzuruna yükselir. Yüce Allah’a yalvararak manevî yakınlığa erer. Mü’min için ne yüksek bir şeref

Namaz kılmamak Allah’a isyan etmektir.Büyük günahtır.Yüce Allah Kur’an’da namazlarını kılmayan kimselerin cezasını çekeceklerini şöyle bildirmektedir:

“Kendilerinden sonra öyle bir nesil geldi ki namazı zayi ettiler,şehvetlerinin peşine düştüler,İşte bunlar azgınlıklarının cezasını bulacaklardır”(Meryem 19/59)

Bu surede Yüce Allah kime sesleniyor diyecek olursanız fazla uzağa gitmenize gerek yok.Televizyonu açmanız yeterli.Nefsine,şehvetlerine,iş ve güç dünyasının bitmek bilmeyen meşgalesine,oyun ve eğlenceye dalıp namazlarını unutanlara seslenmektedir.

İlgili sorular

1 cevap 33 gösterim
15 Ekim 2012 misafir sordu
2 cevap 40 gösterim
4 Ocak 2013 misafir sordu
2 cevap 182 gösterim
11 Kasım 2012 misafir sordu
4 cevap 47 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
27 Çevrimiçi
0 Üye ve 27 Ziyaretçi

10,770 soru

20,126 cevap

0 yorum

2,874 üye

...