Vücudumuzdaki eklemlerin yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

109 gösterim
8 Ocak 2013 misafir sordu
11 Ocak 2013 Mira düzenledi
fen bilimleri dersi

2 Cevap

0 oy
8 Ocak 2013 AYHANT cevapladı
Omurgamız 32 kemikten oluşur.Aralarında eklemler vardır.Aynı zamanda
kafatasımızın aralarında da eklemler vardır.Bu eklemler hareket etmez.
Kafatasındaki eklemler birbirine sıkıca kenetlenmiştir.Kısa kemiklerden örnek olarak ayak bileğinde de eklemler vardır.Ayrıca el bileği ve ayak bileği günümüzde çok hareketli olduğu için  çok sayıda eklem içerir.
0 oy
8 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
Kemiklerin bağlanma yerleri olan eklemler üç grupta toplanır.

a. Oynamaz Eklemler: Kafatası, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Eklemleşen kemikler çok sıkı bir şekilde birbirlerine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır. Eklem kapsülü ve sıvısı yoktur.

b. Yarı Oynar Eklemler: Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak diskler esneklik sağlanmasında yardımcı olur.

c. Oynar Eklemler: Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen, tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde görülür. Eklemleri oluşturan kemiklerin uçları bağ dokusundan meydana gelmiş ortak bir kapsül ile çevrilidir. Eklem kapsülünün iç yüzeyi ince bir zar ile örtülüdür.Bu yapı yumurta akına benzeyen bir salgı meydana getirir. Eklem boşluğunda toplanan bu sıvı (= eklem sıvısı) eklem uçlarının kayganlığını sağlar. Eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler. Eklem bölgesinde bir kemikten diğerine uzanan bağ dokusundan meydana gelmiş eklem bağı bulunur. Bütün bu yapılar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar.


Kaynak: Vücudumuzdaki Eklemler http://www.webhatti.com/biyoloji/662373-vucudumuzdaki-eklemler.html#ixzz2HPYKNmVl
whkaynak

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...