Hava içeriğinde bulunan oksijen ve azot gazı neden birbiriyle tepkimeye girmez?

627 gösterim
8 Ocak 2013 misafir sordu
11 Ocak 2013 nötrino düzenledi
önceden sorulmuş fakat cevaplanmamış lütfen cevaplarmısınız

2 Cevap

0 oy
8 Ocak 2013 furkan1854 cevapladı
Havadaki azot ve oksijen gazı tepkimeye girmez fakat şimşek çaktığında iki gaz tepkimeye girer ve azot dioksit gazı oluşur neden? (okan şahin)

Şimşek çaktığında havadaki azot ve oksijen gazlarinin tepkimeye girmesinin nedeni şimşek ile ortaya çıkan binlerce derecelik sicakliga ulaşan oradaki ısı enerjidir.
0 oy
8 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
Havadaki oksijen ve azot gazı neden sadece şimşek çaktığında tepkimeye giriyor? (H. İbrahim Şimşek)

O sorudan ve verilen cevaptan havadaki oksijen ve azot “sadece” şimşek çaktığı zaman tepkimeye girer anlamı çıkarılmamalı. Şimşek çakması, oksijen ve azot gazları arasında oluşacak olan tepkimenin ateşlenmesini, tepkimenin başlamasını sağlıyor sadece. Yani azot ve oksijen gazı başka bir tetikleyici ile tepkimeye girmez de sadece şimşek çakması ile tepkimeye girer olarak anlaşılmamalı. Evdeki ocağı açtığınızı varsayalım. Hiçbir tetikleyici olmazsa ateş almayacaktır. Ama bir kıvılcım oluşturabilecek (taşların birbirine çarpması, sigara izmariti...) gibi herhangi bir şey oksijen ile ocaktaki doğal gazın tepkimeye girmesini ve alev almasını sağlayacaktır. Şimşek çakması ile azot ve oksijenin tepkimeye girmesini de bunun gibi düşünebilirsiniz.

İlgili sorular

1 cevap 34 gösterim
1 cevap 847 gösterim
2 cevap 36 gösterim
1 cevap 38 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...