Fen derslerinde başarılı olmak için nasıl bir çalışma programı uygulanmalıdır?

70 gösterim
10 Ocak 2013 misafir sordu
10 Ocak 2013 nötrino düzenledi
Özellikle ISI ve SICAKLIK konusu en zorlandığım konu.(5.sınıf)

2 Cevap

0 oy
9 Mart 2016 _Yağmur_ cevapladı
 
En İyi Cevap
Fen Bilimleri(Fen ve Teknoloji) Dersine Nasıl Çalışmalıyız? Fen Bilimleri(Fen ve Teknoloji) Dersine Nasıl Çalışmalıyız? Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışmalıyız?

Sevgili Öğrenciler , Biliyorum ki fen ve teknoloji dersi sizin için sıkıcı ve zor bir ders. Bu ön yargı ile derse girmeniz sizin yenik başlamanıza sebep oluyor.Fen dersinde başarılı olmak için ilk şart inanmak yani kendi kendinize ben bu dersi yapabilirim anlayabilirim diyebilmek.

İkinci olarak dersi dikkatli ve sorgulayıcı bir şekilde dinlemek . Aklınıza yatmayan noktaları o anda sorarak eksik bir yer bırakmazsanız daha kalıcı bir öğrenme yapmış olursunuz. Eve gittiğinizde okulda öğrendiklerinizi tekrar edip unutma faktörünü ortadan kaldırın güzel öğrencilerim.

En önemlisi ise fen dersinin vazgeçilmezi olan test ve etkinlikler. Her konu ile ilgili muhakkak evde test çözülmeli ve yapılamayanlar öğretmene sorulmalıdır. Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır. Çözemediğiniz soruların örneklerini inceleme imkanınız olacaktır. Ayrıca geçmiş yıllardaki SBS de çıkmış soruları çözmek size, çıkabilecek soru tipleri hakkında fikir verecektir. Fen bilgisi sınavlarında sorular yorum ağırlıklı olduğundan dikkat ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle dikkatsizlikten yanlış yapma oranı oldukça fazladır. Burada dikkat edilecek şey sorunun açıklama ve esas vurgulanan kısmının çok iyi okunmasıdır. Özellikle altı çizili olan kelimeler dikkatle tekrar okunmalıdır.

Formülleri ezberlemektense, formülü sık sık kullanarak, o bölümle ilgili bol örnek sorular çözerek hafızada kalıcılığı sağlanmalıdır.

Çalışma kitabı etkinlikleri ve laboratuvarda yapılan deneyler görsel , işitsel öğrenmeye olanak sağladığı için daha rahat ve kalıcı öğrenmenize zemin hazırlayacaktır.

Ders çalışırken başarılı olmanız için odanızın fiziki şartlarını ders çalışmayla uygun hale getirin. Dikkatinizi dağıtabilecek; müzik, tv, bilgisayar, oyuncak, poster ve telefon gibi etmenleri çalışma ortamınızdan uzak tutun. Hedefe koşarken gücünüzü, motivasyon seviyenizi yüksek tutup hızınızı en uygun şekilde ayarlayın.

Fen ve teknoloji dersi geniş içeriği ile hem diğer derslerle hem de günlük hayatla yakından ilişkilidir. Bu anlamda fen ve teknoloji dersine çalışırken ders esnasında dikkatli olmak, günlük hayatta olan olayları neden-sonuç ilişkisi içersinde inceleyebilmek bir adım daha ilerde olmamıza ve hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Fen ve Teknoloji dersinde ‘merak’ duygusu çok önemlidir. Çünkü merak etmek araştırma yapmak için ilk adımdır.

Bu nedenle; Merak + Araştırma + Çalışma = Başarı’dır

Başarılı bir hayatınız olması dileğiyle.

Pınar ÜNAL Fen ve Teknoloji Öğretmeni
+1 oy
10 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
ders çalış bol bol oku
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...