Teknolojinin insan yaşamına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

3,639 gösterim
10 Ocak 2013 misafir sordu
11 Ocak 2013 Mira düzenledi
teknolojinin insan yaşamına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir

4 Cevap

0 oy
11 Ocak 2013 Mira cevapladı
 
En İyi Cevap
OLUMLU ETKİLERİ

1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmektedir.
2- Teknoloji sayesinde insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabul ve rahat yapabilirler. Örneğin; evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz.
3- Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.
4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Mesela; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.
5- Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.
6- Teknoloji ulaşım alanında da çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

OLUMSUZ ETKİLERİ

Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin; cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5 dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5 dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir. Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.
0 oy
11 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
11 Ocak 2013 Mira düzenledi
Teknolojik gelişmelerin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir ?

dünyamız ilk çağlarından beri sürekli bir değişim içerisindedir yapılan icatlar ve keşifler sürekli ve durmaksızın bir gelişme sürecine sokmuştur dünyayı insan akıllanmış, sadece bilek ile değil akıl yolu ile üstün gelinebileceğini görmüştür hayat zamanla her geçen gün daha da kolay olmaya başlamıştır bunun faydaları tabii ki oldukça fazladır ancak yin yang doğruluğunu bu noktada da kanıtlamıştır neydi efendim ? her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde bir iyilik vardır gerçekten de öyledir

Evet Arkadaşlar teknolojinin ilerlemesiyle birçok Teknolojik hastalık ortaya çıkmıştır

zamanımızda insan ilişkileri oldukça yıpranmıştır paranın icadı ile başlayan süreç kapitalizmin yayılmasıyla insan vaktinin birçoğunu öldürmüştür dolayısıyla herkes ister seve seve ister zike zike kendi derdine düşmek zorunda kalmıştır ister istemez ben çok paylaşımcı biriyim diyen kişilerde bile egoizm vardır yok diyen yalan söyler şöyle bir düşünelim taş devirlerini… toplamacılık ve avcılık ile yaşanan bir hayatticaret var ama takas yoluyla yapılıyor biri hayvan derisi topluyor, öteki meyve topluyor daha sonra da birbirleriyle takas edip, ihtiyaçlarını gideriyorlar bu insanlar modern insandan daha cahildiler fakat modern insanın zaafları onlarda yoktu uğruna ölünen para mevcut değildi belki de öylesi daha iyiydi

Teknoloji her ne kadar insanlığa ve insanlara faydalı bir şey olarak gözüksede bazı yönleri adeta insanlığı bitirmeye yöneliktir

teknoloji iletişim alanında da çığırlar açıp çığırlar kapatmıştır önceleri ateş, güvercin gibi yöntemlerle haberleşen insanoğlu graham bell ile telefonu tanımıştır posta sistemi de gelişim göstermiştir daha sonra telefon ilerletilmiştir ve daha sonra birçok insanı asosyalleştirecek bir zıkkım olan internet de bunun üzerine yamanmıştır eskiden en ufak bir şey için bile kapı kapı dolaşılıp bire bir haber verilirken artık ruhsuz kısa mesajlar veya e-mailler almaktayız bizim köyde bir düğün olduğunda köy gençliği gruplara ayrılıp bütün kapıları tıklatıp haber verilir şimdi bu samimiyetsiz davetiyelerle halledilmektedir o sıcaklık, o samimiyet maalesef kaybolmaktadır bu bir kolaylık olarak gözükse de aslında insanların yavaş yavaş birbirinden uzaklaşmasıdır ziyaret yerine telefon açarak konuşmak bunun en belirgin göstergesidiroysa ne demişler, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır

siyaset alanında da feci zararlar görmüştür ademoğlu çare hep savaşlarda görülmüştür eskiden sapanlarla, sopalarla savaşan insanlar, ki bunlar sadece sorun olan toplumlarla savaşmışlardır, sürekli kademe atlamışlardır kılıç, mızrak, ok, zırhlar, hayvanlar, mancınık ve benzer şeyler savaşlarda kullanılmaya başlanmıştır ve barutun ateşli silahlarda kullanılmasıyla insan kendisini içinden çıkılmaz bir kısır döngünün içerisine atmıştır bu konuyu köroğlu benden selam olsun bolu beyi’ne eserindeki bir mısrada çok güzel anlatmıştır ‘’tüfek icat oldu mertlik bozuldu’’ gerçekten de böyledir üstelik tüfekle kalsa iyi, artık atom bombaları, kimyasal ve biyolojik silahlar da boy göstermiş, kardeş kardeşi öldürmeye başlamıştır aslında hiç tanışmayan, hiç birbirini görmeyen, aslında hiçbir ilgisinin olmayan kişiler birdenbire düşman kesilmişler yakıp, yıkmak, kan dökmek marifet olmuştur kendi türüne bu kadar zarar veren bir başka canlı türü var mıdır acaba ?

ekolojik düzen ve çevre de nasibini almıştır canlı türlerinin bazılarının soyları tükenmiş, bazıları tükenmek üzeredir atmosferdeki ozon tabakası delinmiş, güneşin zararlı ışınları insan derisine işlemektedir endüstri uğruna ormanlar, dünyanın akciğerleri katledilmiştir soluğumuz hava artık kirlidir oysa yemyeşil çayırlarda koşup eğlenmek ister deli gönül çekmek ister mis gibi oksijeni ciğerine… artık bunu yapabilmek çok zordur

bilgisayarın icadı ile hayat standartlarının birçoğu kökten bir değişime uğramıştır en basitinden en kapsamlısına kadar hayatın her alanında kullanılmaya başlanmıştır birçok şeyi kolaylaştırdığı gibi birçok şeyi de alıp götürmüştür özellikle internetin hayata girmesiyle birçok şey değişmiştir öncelikli gözlüklü insan sayısı artmış, nice hayatlar bir monitörün önünde heba edilmiş, o zararlı radyasyonlar yutulmuş, toplum içerisinde geçen süre azalmış, insan avcıları bu teknolojiden faydalanarak nice canlara kıymış, öyle etmiş, böyle etmiş… ve dünya şimdiki haline gelmiş bilgisayar olan bir ortamda insanın önemi azalır, aklı bilgisayara kayar olmuştur rakı masası kurarsınız arkadaşınız gider porno sitelere bakar sevgiliyle vakit geçirmek isterseniz internet alemine bir dalar bir daha çıkmaz yakınlık azalır bilgisayar aslında sinsi bir katildir birçok şeyi aheste aheste öldürmektedir
0 oy
5 Mart 2013 misafir cevapladı
ne  ödevin   söyle   yazıyım
0 oy
5 Mart 2013 misafir cevapladı
Teknoloji bize birçok alanda fayda sağladığı gibi bazı zaralar da verir.Teknoloji ulaşımı,temizlik,eğlence,bilgi vb. alanlarda kolaylıklar sağlar fakat   hastalıklar,göz sorunları vb. kötü sorunlara da yol açar.

İlgili sorular

1 cevap 218 gösterim
1 cevap 78 gösterim
1 cevap 245 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...