Diş nedir?

11 gösterim
11 Ocak 2013 sorucu sordu
11 Ocak 2013 Mira düzenledi

3 Cevap

+1 oy
11 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
11 Ocak 2013 sorucu seçti
 
En İyi Cevap
1. Çene kemiklerinin üstüne dizili, ısırıp koparmaya ve çiğnemeye yarayan sert, beyazımsı organlardan her biri; omurgalı hayvanların çenelerinde ya da ilkel yapılı omurgalıların gırtlak ve ağızlarında bulunan kemiksi sert parçalar.
2. Çark, testere, tarak gibi çentikli şeylerdeki çıkıntıların her biri; kimi dantel ve işlemelerin kenarlarındaki yuvarlak ya da sivri bölüm.
3. (sarmısak, karanfil gibi dişe benzetilen şeyler için) tane; çene kemiklerinin üstüne dizili, ısırıp koparmaya ve çiğnemeye yarayan sert, beyazımsı organlardan her biri
0 oy
11 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
Dişler insanlann ve öteki hayvanlann çene kemiklerine dizilmiş sert, kemiksi oluşumlardır .Yiyecekleri ısırmaya, parçalamaya ve çiğnemeye yararlar . Hayvanlar dişlerini kendilerini savunmak ve avlarını yakalamak için de kullanır. İnsanlarda ve memelilerin çoğunda iki takım diş gelişir . Sütdişleri denen birinci takım, insanlarda 6 yaş dolayında düşmeye başlar .Yerine 32 kalıcı dişten oluşan ikinci takım gelir . İnsanlarda kesicidiş, köpekdişi, küçük azı ve büyük azı denen dört tür diş bulunur . Diş, taç denen dış bölüm ile bir ya da birkaç kökten oluşur . Dişin içinde damarlar ve sinirler vardır .
0 oy
24 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Yemek yemek için kullandığımız

İlgili sorular

1 cevap 69 gösterim
1 cevap 157 gösterim
4 cevap 123 gösterim
1 cevap 105 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...