Arama motoru nedir?

73 gösterim
14 Ocak 2013 sorucu sordu
15 Ocak 2013 Mira düzenledi

5 Cevap

+2 oy
14 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
14 Ocak 2013 sorucu seçti
 
En İyi Cevap
Arama Motoru Nedir?
Arama motoru, dünyadaki hemen hemen tüm websitelerinin listelendiği, kategorilere ayrılmış, aradığımız bilgilere en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan web siteleridir. İnternet üzerinde yüzlerce hatta binlerce arama motoru bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kendi alanlarındaki web sitelerini listelemekte, bir kısmı yerel alanlarda hizmet vermektedir. Bir kısmı da dünya üzerindeki hertürlü web sitesini listelemektedir. Arama kriterlerini en aza indirmek arama motorlarındaki komut satırına herhangi bir terim yazdığımızda, bu arama motoru bu terimin geçtiği tüm dökümanları listeler. Oysa bu dökümanların içinde işimize yaramayan öyle çok döküman listelenir ki, işimize yarayanı bulmakta zorlanmaya başlarız. Mesela bu arama motorlarından bir tanesine web yazıp aramasını istediğiniz zaman, karşımıza yüzbinlerce sayfa çıkar. Diğer taraftan web sayfası yazıp aradığımızda ise hem içinde web geçen hemde sayfası geçen tüm dökümanları listeleyeceğinden çok daha fazla sonuç listeleyecektir. Oysa bunun için, internetin heryerinde olduğu gibi, büyük bir kolaylık sağlayan arama parametreleri vardır. Bu parametreleri kullanarak aradığımız dökümanlara doğrudan ulaşabiliriz
Arama motorları temel olarak 3 kısımdan meydana gelir:
1. Spider: Spider,bot,ant gibi isimlere sahip olan programlar. Bu programlar interneti dolaşıp sayfaları tespit edip veritabanlarına kaydederler.

2. Veritabanı: Spider tarafından ziyaret edilen, her sayfanın kopyası burada saklanır. Sayfanızda yaptığınız değişiklikler, spider tekrar uğrayıncaya kadar arama motorlarında yer almaz. Arama yapıldığında, sayfanız veritabanındaki son haline göre değerlendirilip, sıralanır. Bu yüzden kullanıcılar, ölü linkler yada çok farklı içeriklerle karşılaşabilmektedir. Google.com'da "Önbellekten oku" komutuyla kayıtlı sayfanın Google'un veritabanındaki halini görebilirsiniz.

3. Sıralama mekanizması: Üçüncü parçada sıralama mekanizmasıdır. Kullanıcın yaptığı aramaya göre, en uygun şekilde sayfaları sıralamaya çalışır. Her arama motorunda bu parçalar farklı çalışır. Bazılarında, sayfanızda frame, image map kullanmanız sorun yaratabilir. Bazıları, veritabanına alt tag larını kaydetmez. Herbiri kendi yöntemini geliştirerek, ziyaretçilerine en iyi sonuçları getirmeye çalışır. Arama motorları, siteniz için önemliyse, kodlarınızı arama motorlarına uyumlu hale getirmeli, ve üst sıralarda yer alabilmek için, optimize etmeniz gerekmektedir.
+2 oy
14 Ocak 2013 francesco cevapladı
google
yandex
mozilla firefox gibi
+1 oy
24 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Google
Yandex
Birşey arayacağında kullandığın yer
0 oy
1 Nisan 2013 AYHANT cevapladı
Google
yandex
yandex brader
Awm
+1 oy
1 Nisan 2013 bilgilikonular cevapladı
Örnek :
Google
Yandex
Bing


... Gibi

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
57 Çevrimiçi
0 Üye ve 57 Ziyaretçi

10,779 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...