Kandil nedir?

30 gösterim
23 Ocak 2013 bilgilikonular sordu
23 Ocak 2013 nötrino düzenledi

2 Cevap

0 oy
23 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
 
En İyi Cevap
İçine sıvı yağ (zeytin ve gaz yağı gibi) ve fitil konarak yakılan ve aydınlatmada kullanılan bir alet. Tarihin çeşitli zamanlarında yaşayan insanlar kültür ve yaşayışlarına göre değişik şekillerde kandiller kullanmışlardır. Bunlar, kurşun, taş, cam, pişmiş toprak, altın ve gümüş gibi değişik maddelerden yapılırdı. Bu maddelerden en çok rastlanılanı, pişmiş topraktan yapılanı olup, ayrıca saraylarda kullanılanları altın ve gümüşten yapılır ve çok süslü olurdu

Yapılan tarihi kazılarda Mısırlılar, Fenikeliler, İbraniler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından kandilin yaygın olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Evlerde, sokaklarda, ibadethanelerde, saraylarda kullanıldığı gibi, gaz lambalarından önce, camilerde de kullanılmıştı.

Kandiller, yağ konan hazne ile fitil bulunan kısımdan ibarettir. Genel olarak yağ konan kısım yuvarlak, yassı, üstü açık veya kapalı olurdu. Bu kapakların üzerinde bir veya daha fazla delik açılarak fitiller yüzük ile buraya tutturulurdu. Böylece kandilden bir veya daha fazla ışık elde edilebilirdi. Fitiller kükürtlenmiş üstüpüden veya papirüs yapraklarından yapılırdı. Ayrıca, kandilin yanında, fitili düzeltmek için küçük bir maşa bulunurdu. Fitilin yağ bittiği zaman yanmaması için yağ kabına su konurdu. Yağ üstte bulunduğundan fitil onunla temas ederek yanar, bittiği anda da su ile temasa geçer. Fitil kendiliğinden sönerdi. Bu bir bakıma emniyet teşkilatıydı.

Müslümanlar mukaddes olan bazı gecelere, camilerde yapılan ışıklandırmadan dolayı kandil gecesi demektedirler. (Bkz. Mübarek Geceler)
+1 oy
23 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
bir aydınlatma aracı

İlgili sorular

1 cevap 31 gösterim
26 Mart 2012 misafir sordu
1 cevap 116 gösterim
1 cevap 34 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...