Robotların yararları nelerdir?

463 gösterim
23 Ocak 2013 francesco sordu
23 Ocak 2013 nötrino düzenledi

3 Cevap

+1 oy
23 Ocak 2013 francesco cevapladı
 
En İyi Cevap
Robotlar özellikle sanayi ve iş alanında kullanılabileceği için daha büyük bir iş gücüdür.Bir insan 24 saat hiç durmadan çalışamayabilir fakat robotlar bu yapabilir.
İnsanların yapısı gereği yapayacağı işleri robotlar çok rahat bir şekilde yapabilir.Örneğin Mars gezegeninin yüzeyine inip incelemeler yapan robotlar gibi.
Robotlar ülke ekonomisini daha ileriye götürebilir ve dış ülkelere bu teknoloji satılabilir.
Tıp alanında ve teknoloji alanında çok faydalı olabilir.Buna örnek bazı ameliyatların robotlar ile yapılması gösterilebilir.
Tehlikeli ve hayati önem taşıyan işler robotlar tarafından gerçekleştirilebilir. Örneğin bomba imhasında robotların kullanılması gibi.
+2 oy
23 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Robotlar hayatımızı kolaylaştırır
+1 oy
23 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
Robotların yararları:
 
Robotların işçilere, endüstrilere ve ülkelere birçok yararı vardır. Doğru kullanıldığında, işçileri pis,sıkıcı, ağır ve tehlikeli işlerden kurtarır. Robotların işsizliğe yol açtığı doğrudur, ama öte yandan  teknisiyenlere, satıcılara, mühendislere, programlayıcılara ve bakımcılara yeni çalışma alanları da açar .Robot ürününün kalitesini yüksek tutarak ve üretim fiyatlarını düşük tutarak durmadan gece-gündüz çalışır. Endüstriye olan katkılarının sonucu devletlerin ekonomisinde büyük avantaj sağlar. Örnek vermek gerekirse, elektronik devrelere pirinç tanesi büyüklüğündeki yüzlerce parçanın yerleştirilmesi insanlarca yapıldığında yorucu, zahmetli, sıkıcı ve hata oranı yüksek bir iş. Oysa bir robot kolu bu işi süratli ve hatasız bir biçimde gerçekleştiriyor. Rutin işlerin yanı sıra insanların uzun süreler çalışamayacakları ortamlarda da robotlara iş düşüyor. Deniz dibinde yüksek basınç altında, yüksek sıcaklıkta, Mars yüzeyi gibi elverişsiz ortamlarda, hatta insan vücudunun sığamayacağı genişlikteki havalandırma borularında robotlar kullanılıyor.Robotlar çok farklı amaçlara hizmet ediyorlar. Ev işlerini gören robotlar çok gerilerde kaldı. Artık borsada robotlar hisse senedi alıp satacak!.. Deep Blue'yu geliştiren IBM ekibi, şimdi de borsa oynayabilen robotu üretti. Robotlardan oluşan altı kişilik ekip, Wall Street'in 6 usta borsacısıyla rekabete girdi. Amaç, maden ve tarım şirketlerinin hisseleriyle bir gün içinde kimin daha karlı yatırım yapabildiğini saptamaktı. Yarısı alıcı, yarısı da satıcı rolünü üstlenen robotlar, basit matematik stratejilerini uyguladı. Borsanın kapanma saatinde, robotlar günü insanlara oranla yüzde 7 daha fazla karla kapattı.
 
Robot dört kısımdan oluşur.  Bu bölümler sensörler, işlemci, mekanik parçalar ve elektronik parçalardır. Sensörler robotun gözleri kulakları burnu ve radarıdır. Sensör dış çevreden bilgileri sinyal haline çevirir (Isı sensörü, hareket sensörü, ışık sensörü ve hareket sensörü...) Bu sinyal işlemciye aktarılır. İşlemci sinyali işler ve daha önce programlanmış hareketleri, gelen sinyallere göre yapılması gereken işi motorlara gönderir (Z80, 8085...). Mekanik parçalar robotun fonksiyonel olarak çalışmasını ve hareket etmesini sağlayan parçalardır (Dişli, Tekerlekler, Bacaklar, Kollar...). Elektronik parçalar işlemci ile mekanik parçalar arasında iletişimi sağlayan parçalardır (Step Motorları, DC Motorları, H-Bridge...).
 
Şimdi kırmızı elmayı bulan robotun nasıl çalıştığını kısaca açıklamaya çalışacağız:
 
1. İki renk sensörü kullanılarak kırmızı rengin aranması sağlanır. Mesela sağ taraftaki sensör kırmızıyı tespit edince işlemciye sinyal verir ve işlemci sağ motoru ters döndürerek robotun yönünün kırmızı tarafına yönelmesini sağlar.
 
2. Sensörlerin ikisi birden kırmızıyı gördüklerinde sağ motor durur. Kullandığımız uzaklık sensörü kırmızının uzaklığını tespit eder ve kaç step gitmesi gerektiğini hesaplar (Her step motorun kendine has bir step derecesi vardır. Uzaklığa göre step sayısı değişir). Step motorunu çalıştıran karta step sayısını gönderir. Robot kırmızıya doğru gider, gönderilen step sayısı kadar gittikten sonra durur.
 
3. Robot, elindeki sensörler yardımıyla elmayı tutar ve işlemci belleğinde kaydedilmiş yoldan eski yerine döner.Günlük işler, endüstriyel ve askeri alanlar, ameliyatlar, hatta ekonomik konular... Robotların el atmadığı iş hemen hemen yok. Bilim adamlarının tek amacı kaldı: insan bedenine ve duygularına sahip zeki robotlar üretebilmek. Çoğunun birleştiği nokta, mükemmel olmasa da en geç 2050'te bu amaca ulaşılacağı doğrultusunda...

İlgili sorular

1 cevap 50 gösterim
14 Ekim 2014 elif sordu
3 cevap 67 gösterim
2 cevap 58 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...