Medya nedir?

27 gösterim
24 Ocak 2013 sorucu sordu
24 Ocak 2013 nötrino düzenledi

3 Cevap

+2 oy
24 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
24 Ocak 2013 sorucu seçti
 
En İyi Cevap
Medya Nedir?
Her türlü bilgiyi kişilere ve topluma aktaran, eğlence, bilgi, ve eğitim gibi üç temel sorumluluğa sahip görsel, işitsel ve hem görsel, hem işitsel araçların tümüne medya denmektedir.

İnsanlar günlük yaşamlarında sürekli iletişim kurarlar. Çağdaş dünyadaki yaşam türü, bireyleri iletişimin teknik araçlarına daha çok bağımlı kılmaktadır. Çünkü haberleri , düşünceleri, duyguları bildirir. Medya, Görsel sanatları, müziği, tiyatroyu, baleyi, tüm insan davranışlarını kapsar, bilgiyi yayar, eğitir, eğlendirir ya da bilgiye yönelik davranışlardır. Bunun sayesinde insanlar görerek, duyarak, okuyarak edindikleri bilgileri çevresindekilere de yansıtırlar. Bir kısmı olumlu, bir kısmı olumsuz tepkiler gösterirler. O medya aracına gösterdikleri güven oranında tutum ve tavırları da değişiklik gösterebilir. Seçilen bilgileri belleklerinde saklayıp daha sonra bunlara başvurabilirler.

Görsel kanallar, yazılı araçlardan daha etkilidir. İnsanların çoğu televizyon karşısında haftada en az 15 saat oturuyorsa, yazılı basın için günde 15 dakika bile oturmuyor. Görsel medya daha çok sayıda alıcı veya hedef kitleye iletilir.

Gazetelerin yerini televizyon alırken, yerel haberler için gazeteler en önemli kanal görevini üstlenmişlerdir
+1 oy
24 Ocak 2013 irem tufan cevapladı
HERHANGİ BİR BİLGİNİN HALKA AÇIKLANMASI
+1 oy
24 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Her türlü bilgiyi kişilere ve topluma aktaran, eğlence, bilgi, ve eğitim gibi üç temel sorumluluğa sahip görsel, işitsel ve hem görsel, hem işitsel araçların tümüne medya denmektedir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/okul/27088/medya-nedir#ixzz2IupMuMr8

İlgili sorular

2 cevap 122 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
18 Çevrimiçi
0 Üye ve 18 Ziyaretçi

10,760 soru

20,120 cevap

0 yorum

2,872 üye

...