Sabit mıknatıslar hakkında bilgi verir misiniz?

27 gösterim
26 Ocak 2013 Esra Pıçakcı sordu
26 Ocak 2013 nötrino düzenledi

2 Cevap

0 oy
26 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
 
En İyi Cevap
Sabit mıknatıslar [değiştir]
Demir, kobalt, nikel oda ısısında ferromanyetik özelliğe sahiptir. Sabit mıknatıslar, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış halde bulunan maddeler olabileceği gibi, Alnico, NdFeB, Sm-Co,Sm-Fe mıknatıslar gibi yapay olarak hazırlanmış alaşımlar da olabilir. Yapay mıknatıslar genelde elektrik motoru, hoparlörler gibi elektrik enerjisini hareket enerjisine veya hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren aletlerde kullanılır.
+1 oy
26 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
Demir, kobalt, nikdsael gibi bazı maddeler oda ısısında ferromanyetik özelliğe sahiptir. Sabit mıknatıslar, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış halde bulunan maddeler olabileceği gibi, neodimyum mıknatıslar gibi yapay olarak hazırlanmış maddeler de olabilir.


Yapay mıknatıslar genellikle düz bir çubuk veya at nalı şeklinde üretilirler. Bu tür mıknatıslarda manyetik kutuplar kısa olan uçların üzerindedir.
Sabit mıknatıslar, elektrik motorları, hoparlörler gibi elektrik enerjisini hareket enerjisine veya hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren aletlerde kullanılır.

Haberin Devamı: http://www.rehberim.net/forum/p-q-r-s-460/113351-sabit-miknatislar.html#ixzz2J5cxJ4y0
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...