Diyot nedir?

24 gösterim
26 Ocak 2013 hadibe sordu
26 Ocak 2013 nötrino düzenledi

3 Cevap

0 oy
26 Ocak 2013 nötrino cevapladı
26 Ocak 2013 nötrino düzenledi
 
En İyi Cevap
Diyot => Tek yönde akımı ileten bir devre elemanıdır.Diyotun P kutbuna anot,N kutbuna ise katot deniyordur!!
+1 oy
26 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Diyot tek yöne elektrik akimini ileten bir devre elemanidir. Diyotun P kutbuna "Anot", N kutbuna da "Katot" adi verilir. Genellikle AC akimi DC akima dönüstürmek için Dogrultmaç devrelerinde kullanilir. Diyot N tipi madde ile P tipi maddenin birlesiminden olusur. Bu maddeler ilk birlestirildiginde P tipi maddedeki oyuklarla N tipi maddedeki elektronlar iki maddenin birlesim noktasinda bulusarak birbirlerini nötrlerler ve burada "Nötr" bir bölge olusturular. Yandaki sekilde Nötr bölgeyi görebilirsiniz. Bu nötr bölge, kalan diger elektron ve oyuklarin birlesmesine engel olur. Yandaki sekilde diyotun sembolünü görebilirsiniz. Simdide diyotun dogru ve ters polarmalara karsi tepkilerini inceleyelim.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/221721-basit-elektrik-devrelerini-olusturan-devre-elemanlari-nelerdir.html#ixzz2J4d4bzTo
+1 oy
26 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
Diyot, yalnızca bir yönde akım geçiren devre elemanıdır. Bir yöndeki dirençleri ihmal edilebilecek kadar küçük, öbür yöndeki dirençleri ise çok büyük olan elemanlardır
Direncin küçük olduğu yöne "doğru yön" veya "iletim yönü", büyük olduğu yöne "ters yön" veya "tıkama yönü" denir. Diyot sembolü akım geçiş yönünü gösteren bir ok şeklindedir.
Ayrıca, diyodun uçları pozitif (+) ve negatif (-) işaretleri ile de belirlenir. "+" uca anot, "-" uca katot denir. Diyodun anoduna, gerilim kaynağının pozitif (+) kutbu, katoduna kaynağın negatif (-) kutbu gelecek şekilde gerilim uygulandığında diyot iletime geçer.
Türkçesi için ikiz kıvıluç, ikiz uç önerilmiştir. Kıvıluç, Oktay Sinanoğlu'nun elektrot için 1978'de yayımladığı bir öneridir.

İlgili sorular

3 cevap 171 gösterim
26 Ocak 2013 hadibe sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
29 Çevrimiçi
0 Üye ve 29 Ziyaretçi

10,771 soru

20,127 cevap

0 yorum

2,876 üye

...