Zener diyot nedir?

171 gösterim
26 Ocak 2013 hadibe sordu
26 Ocak 2013 nötrino düzenledi

3 Cevap

+1 oy
26 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
26 Ocak 2013 nötrino düzenledi
 
En İyi Cevap
Zener Diyot Zener Diyot Nedir - ElektrikZener Diyot, Doğru Yönde Biaslandıgı Zaman Normal Bir Diyot Gibi Çalışır; Ters Yönde Polarmalandığı Zaman Ise Kırılma(Zener) Gerilimine Kadar Iletime Geçmez Ama Kırılma Geriliminden Sonra Çığ Etkisi Şeklinde Akım Geçirir, Yani Zener Belirli Bir Gerilimden Sonra Iletime Geçer. Uygulamada Çok Yerde Kullanılır Örneğin Gerilimin Sabitlenmesi, Sinyal Kırpma, Elektronik Eleman Koruma V.B. Gibi.Piyasada Değişik Gerilim Değerlerine Sahip Zener Diyotlar Bulunmaktadır. Zener Diyodu Yüksek Akıma Karşı Korumak Için Direnç Ile Seri Bağlamak Gerekir.

Ters Gerilim Kalkınca, Zener Diyot Da Normal Haline Döner. Devrelerde, Ters Yönde Çalışacak Şekilde Kullanılır. Bir Zener Diyot Zener Gerilimi Ile Anılır. Silikon Yapılıdır.

Zener Diyodunun Özellikleri: • Doğru Polarmalı Halde Normal Bir Diyot Gibi Çalışır (Şekil 3.14). • Ters Polarmalı Halde, Belirli Bir Gerilimden Sonra Iletime Geçer. Bu Gerilime Zener Dizi Gerilimi, Veya Daha Kısa Olarak Zener Gerilimi Denir (Şekil 3.14-VZ). • Ters Gerilim Kalkınca, Zener Diyotta Normal Haline Döner. • Devrelerde, Ters Yönde Çalışacak Şekilde Kullanılır. • Bir Zener Diyot Zener Gerilimi Ile Anılır. Örn: "30V 'Luk Zener" Denildiğinde, 30V 'Luk Ters Gerilimde Çalışmaya Başlayan Zener Diyot Demektir..
+1 oy
26 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Zener diyotlar normal diyotlarin delinme gerilimi noktansindan faydalanilarak yapilmistir. Zener diyot dogru polarmada normal diyot gibi çalisir. Ters polarmada ise zener diyota uygulanan gerilim "Zener Voltaji" 'nin altinda ise zener yalitima geçer. Fakat bu voltajin üzerine çikildiginda zener diyotun üzerine düsen gerilim zener voltajinda sabit kalir. Üzerinden geçen akim degisken olabilir. Zenerden arta kalan gerilim ise zenere seri bagli olan direncin üzerine düser. Üretici firmalar 2 volttan 200 volt degerine kadar zener diyot üretirler. Zener diyotlar voltaji belli bir degerde sabit tutmak için yani regüle devrelerinde kullanilir. Yan tarafta zener diyotun simgesi, dis görünüsü ve ters polarmaya karsi tepkisi görülmektedir.


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/221721-basit-elektrik-devrelerini-olusturan-devre-elemanlari-nelerdir.html#ixzz2J4cygWJL
0 oy
29 Ocak 2013 Betül_Sena cevapladı
alıntı olmuş

İlgili sorular

3 cevap 24 gösterim
26 Ocak 2013 hadibe sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
46 Çevrimiçi
0 Üye ve 46 Ziyaretçi

10,781 soru

20,131 cevap

0 yorum

2,876 üye

...