Kısaca milli değerlerimiz nelerdir?

1,941 gösterim
14 Şubat 2012 misafir sordu
15 Şubat 2012 düzenledi
milli değerlerimiz kısaca nelerdir

5 Cevap

0 oy
2 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap
Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlardan bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır. Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur. Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir. Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar. Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar. Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır. Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler. O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır. Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb. sayılabilir.Bu eserde bizim üzerinde durmak istediğimiz millî değerler; İstiklâl Marşı’dır. Ne zaman bir bayram yapsak, ne zaman bir millî heyecan duysak hemen İstiklâl Marşı söyleriz. onu söylerken de tüylerimiz diken diken olur. Yapılan milletler arası karşılaşmalarda, sporcularımız birincilik kürsüsüne çıktıklarında İstiklâl Marşı’nın söylenişinin ne kadar gurur verdiğini hepiniz bilirsiniz. İstiklâl Marşı bizim millî gururumuzdur.İstiklâl Marşı’nı incelerken, onun yazılmasına vesile olan olayları, Türk milletinin gösterdiği kahramanlık ve azmi, millî birliği, dayanışmayı; onu yazan ve yazdıran manevî gücü, millî ruhu da açıklamak durumundayız. Çünkü İstiklal Marşı’nın anlaşılması bunların da anlaşılmasıdır.
İlgili sorular
0 oy
14 Şubat 2012 misafir cevapladı
milli değerlerimiz el sanatlarımız tarihimiz dilimiz dinimiz bayrağımız değerlerimiz ve tutumlarımız örf ve adetlerimizdir.
0 oy
16 Şubat 2012 misafir cevapladı
1) El sanatlarımız
2) Tarihimiz
3) Dilimiz
4) Dinimiz
5) Bayrağımız
6) örf ve adetlerimiz
0 oy
18 Şubat 2012 misafir cevapladı
milli değerlerimiz milli değerlerimizdir. :D
0 oy
21 Ağustos 2012 misafir cevapladı
milli değerlerimiz
 1-Anayasal düzen
 2-Devletin şekli Cumhuriyettir
 3-Türkiye Cumhuriyeti Devleti:Toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, lâik, sosyal bir hukuk Devleti olduğu;
 4-Egemenliğin kayıtsız şartsız Millete ait olduğu

İlgili sorular

1 cevap 1,768 gösterim
8 cevap 20,538 gösterim
8 cevap 40,739 gösterim
17 Ocak 2012 misafir sordu
1 cevap 45 gösterim
2 cevap 2,549 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...