Akdeniz'de hangi balık türü bulunmaz?

31 gösterim
27 Ocak 2013 misafir sordu
27 Ocak 2013 nötrino düzenledi
örn : çinekop

4 Cevap

0 oy
27 Ocak 2013 misafir cevapladı
hamsi
+1 oy
27 Ocak 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Hangi balık nerede yetişir?

Üç yanımız denizlerle çevrili. Fakat birçoğumuzun balık çeşitleri ve hangi balığın nerede yetiştiği hakkında bir fikri yok. Bölge bölge Türkiye sularında yetişen balıkların bazılarını hatırlayalım.

Barbunya: Denizlerimizin kırmızı renkli balığı barbunya, Ege ve Akdeniz’de bulunur. Genelde 17 ile 20 cm arasında olup nadiren 40 cm’ye kadar çıkar. Tekirden en büyük farkı kafasının daha uzun olması.

Tekir: Bütün denizlerimizde avlanır. Karadeniz ve Marmara’da avlanılanlar 6 ile 10 cm arasında. Ege ve Akdeniz’de ise boyları barbunyayı yakalar.

Çipura: Ege’nin meşhur yerli balığı çipura, yassı vücudu, beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları ile tanınır. Kuzeybatı Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de bulunur. Genelde 20 ile 35 cm arasındadır.

Dil balığı: Dil balığı da yerli balıklarımızdan. Ege ve Akdeniz’de bolca yakalanır. En lezzetli zamanı kasım ile şubat arası.

Hamsi: Türkiye’de iyi tanınan ve en çok sevilen balık hamsi, gözlerinin gerisine kayan ağzı ile sardalyadan ayrılır. Boyu ortalama 12 cm’dir. Azami 18-20 cm’ye kadar büyürler.

Sardalya: Hamsinin yakın akrabası sardalya, hamsi gibi ticari değeri çok yüksek bir balık. 15-20 cm boyundadır. Kuzey Ege’de bolca yakalanan sardalyanın en lezzetli mevsimi temmuz-ekim aylarıdır.

Uskumru: Denizlerimizde 30 cm civarında olan uskumru yaz aylarını Karadeniz’de geçirip eylül ve ekim aylarında Marmara’ya iner. En lezzetli olduğu dönem eylül ayından ocak sonuna kadardır.

Lüfer: Ülkemizde Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi’nde yakalananların tadı güzeldir. Daha güney denizlerimize inildikçe tadını kaybeder. 11-13 cm arasında olanlara çinekop, 17-20 cm arası olanlara sarıkanat denir. Asıl lüfer, 21-30 cm’dir.

Palamut: Pulsuz, siyah etli göçmen bir balıktır. Sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara’da avlanır. Önce Karadeniz’den sürüler halinde Çingene palamudu, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar.

Levrek: Vücutları hafif basıktır. Pulları oldukça iri olan levreklerin yanları genelde beyaz, alt bölümleri gümüşi, alt yüzgeci ise sarımsıdır. Ülkemiz denizlerinde 20 ile 60 cm arasında olurlar.

İstavrit: Dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallı olan göçmen bir balıktır. Marmara, Ege ve Karadeniz’de yaşayan yerli türleri vardır. Marmara’da 15-20 cm, Ege’de 30 cm, Karadeniz’de yaklaşık 50 cm boyunda olurlar.

Kalkan: Karadeniz’in bu ünlü balığı yassı, oval vücudu, bir tarafı siyaha yakın diğer tarafı beyaz rengi ve beyaz tarafındaki düğmeleri ile tanınır. En lezzetli zamanı ocak sonundan mart ortalarına kadardır.

Kefal: Yaz ayları dışında lezzetli olan pullu bir balıktır. Bütün denizlerimizde yetişir. Kefal alırken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü kefal kirli ve bulanık suları çok sever.

Kılıç: Türkiye denizlerinde artık nadir görülen bir balık türüdür. Akdeniz ve Ege’de yıl boyunca, Karadeniz’de ise yalnız yaz ayları görülür. Kılıç gibi uzun üst çenesi, lacivert-siyah sırt rengi ile tanınır. En lezzetli zamanı eylül-şubat arasıdır.

Mezgit: Tavuk balığı olarak da bilinen mezgit bütün denizlerimizde bulunmakla beraber en çok Karadeniz’de avlanır.
0 oy
28 Ocak 2013 nuriye42 cevapladı
hamsi olmazdır
0 oy
28 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
hamsidir.

İlgili sorular

4 cevap 34 gösterim
2 cevap 97 gösterim
4 cevap 134 gösterim
2 Ocak 2013 misafir sordu
5 cevap 83 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...