Kola nedir?

20 gösterim
30 Ocak 2013 sorucu sordu
30 Ocak 2013 nötrino düzenledi

2 Cevap

+1 oy
30 Ocak 2013 bilgilikonular cevapladı
30 Ocak 2013 sorucu seçti
 
En İyi Cevap
Starch, starch paste 2. Glue. Çamaşır ve cam perdelerine sert, parlak ve güzel görünüm vermesi için ütü esnasında kullanılan, suda rahatlıkla eriyebilen bir cins nişasta. Kelime Fransızca asıllı olup, coller yapıştırmak fiilinden gelmektedir

Üst üste veya yanyana konan iki cismi sertleştikten sonra birbirine yapıştırmaya yarayan maddeye de kola denir. Bu cins kolalar, sentetik reçineler, kauçuktan meydana gelen maddeler, jelatin gibi hayvani kaynaklı maddeler ile sodyum silikat kullanılarak yapılır. Bu şekilde yapılan kolalar, ağaç eşyalarının yapıştırılmasında ve mobilyacılıkta kullanılmaktadır.

Kağıt hamurlarının arıtımı (saflaştırılması) sırasında içerisine katılan veya kağıt tabakalarının üzerinde biriken bir cins maddeye de bu isim verilir. Unu ve nişastayı orta derecede sulandırarak, kaynama derecesine kadar ısıtılarak yapılan bir cins kola vardır ki buna "un kolası" denir.

Genellikle çamaşırlarda, ütü sırasında kullanılan kolalar, özel nişastalardan imal edilir. Nişasta kolaları, çamaşırlarda meydana gelen buruşmaları açmada ve onları perdah ve düzlemede de kullanılır. Gömlek yaka ve kollarını düz ve sert durması için "çiğ kola"; dantel, masa örtüsü ve buna benzer eşyalarda ise pirinç suyu ile zamklı su karıştırılarak ve kaynatılarak meydana gelen "pişmiş kola" ismi verilen kola kullanılır. Bu cins çamaşırlarda ve eşyalarda birden çok yıkamalara dayanmaları için sentetik kolalar da kullanılır.

Yapıştırmada kullanılan kolalar, nişastanın biraz daha koyulaştırılmış ve kalınlaştırılmış halidir. Afrika kıtasında, Sudan bölgesinde yetişen bir cins ağaç da aynı isimle anılmaktadır. (Bkz. Kola Ağacı)
0 oy
30 Ocak 2013 francesco cevapladı
kırmız böceğinden yapılan şekerli ve asitli bir içecek

İlgili sorular

1 cevap 35 gösterim
1 Kasım 2014 Belirtmek istemiyorum sordu
2 cevap 56 gösterim
12 Kasım 2013 nazlı sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
41 Çevrimiçi
0 Üye ve 41 Ziyaretçi

10,758 soru

20,115 cevap

0 yorum

2,871 üye

...