Evrensel değer ne demektir?

1,750 gösterim
15 Şubat 2012 misafir sordu
15 Şubat 2012 düzenledi
Ne  anlama geldigini soracaktım evrensel degerlerimizin neler oldugu degil  de evrensel değerlerlerimizin ne anlama geldigini ögrenmek istiyorum . Bana yardım edin  lütfennnnnnnnn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 Cevap

0 oy
22 Mart 2012 misafir cevapladı
Evrensel değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:
“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet, bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.
Değer kelimesini, psikolojik açıdan ele aldığımızda, düşünce, eylem işlem yada nesnenin insan için taşıdığı önemi belirleyen, niteliğe ve niceliğe ilişkin inançlardır şeklinde tanımlayabiliriz.
Bir insan, diğer insanların, onlara ait özellikleri, niyetleri ve istekleri, davranışları hakkında hüküm verirken, kendisine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri, çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.
Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda, çeşitli olaylar, olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.
Anlaşılacağı üzere, kişi, çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda, kişi çevre tarafından, toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların, toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında, toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.
Fakat oluşan her kültür, sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise, sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.
Kişisel ve toplumsal, yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra, “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.
Doğaya baktığımızda, onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın, inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu, keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden, gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/396462-evrensel-degerler-nelerdir.html#ixzz1prWQdICU
0 oy
29 Mart 2012 misafir cevapladı
daha açıklayıcı yani tam olarak yazın ne demek anlıyamıyorum
0 oy
10 Mayıs 2012 misafir cevapladı
Evrensel değer olarak nitelendirilen olgunun, uluslararası bir nitelik kazanmış olduğu, bütün insanlığı ilgilendirdiği, insanın doğasında var olduğu anlaşılır.Bu yeterincee Açık M'ı ?

İlgili sorular

1 cevap 629 gösterim
12 Nisan 2012 misafir sordu
3 cevap 144 gösterim
4 Mart 2012 misafir sordu
1 cevap 143 gösterim
26 Şubat 2012 misafir sordu
3 cevap 4,317 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
2 cevap 35 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
33 Çevrimiçi
0 Üye ve 33 Ziyaretçi

10,760 soru

20,120 cevap

0 yorum

2,872 üye

...