Daniel Bernoulli kimdir?

39 gösterim
6 Şubat 2013 alara_money sordu
6 Şubat 2013 nötrino düzenledi

1 cevap

0 oy
7 Şubat 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Daniel Bernoulli, (Groningen, 29 Ocak 1700 – Basel, 17 Mart 1782) Hollanda doğumlu, fakat çoğunlukla İsviçre, Basel'de yaşamış matematikçidir.
Leonhard Euler ile beraber adlarını verdikleri denklemler üzerinde çalışmışlardır. Bernoulli'nin ilkesi aerodinamikte ciddi kullanımları vardır.
Daniel Bernoulli, Johann Bernoulli'nin oğlu ve Jacob Bernoulli'nin yeğeni, Nicholaus Bernoulli'nin küçük kardeşidir. Nicholaus'un bulduğu olasılıklar kuramındaki bir problem "St. Petersburg problemi" ya da "paradoksu" olarak anılır. Daniel, Basel Üniversitesi'nde profesörlük yapmış olup, verimli çalışmalarının çoğu astronomi, fizik ve hidrodinamikle ilgilidir. "Hydrodinamica" adlı kitabında hidrolik basınçla ilgili teoremlerini ve gazların kinetik kuramını açıklamıştır. Babası (Johann) ve amcası (Jacob) bayağı (adi) diferansiyel denklemler kuramında, Daniel ise kısmi diferansiyel denklemler alanında öncü sayılmaktadır.
Akışkanlar dinamiği konusundaki ilk çalışmaların sahibidir. O zamana kadar akan bir akışkanın enerjisi hakkında hiçbir şey bilinmezken; Daniel Bernoulli, akan akışkanların kinetik, basınç ve potansiyel enerjilerine sahip olduğunu ve bu enerjilerin birbirine dönüşebildiğini göstermiştir. Geliştirdiği formüller halen akışkanlar mekaniğinin temelini oluşturmaktadır.
Ayrıca, bir tıp doktoru olan Bernoulli, kan basıncını ölçen ilk aleti de akışkanlar hakkında yaptığı çalışmalardan yararlanarak tasarlamıştır. Geliştirdiği yöntem 18. yüzyılın sonlarına kadar kullanılmıştır.

İlgili sorular

1 cevap 13 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
38 Çevrimiçi
0 Üye ve 38 Ziyaretçi

10,779 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...