Kibrit otu nedir?

75 gösterim

2 Cevap

+2 oy
7 Şubat 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
17 Mayıs 2013 francesco seçti
 
En İyi Cevap
? Kibritotu Familyası: Kibritotları (Lycopodiaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Orta ve Doğu Karadeniz bölgesi.

Çoğunluğu tropiklerde yetişen, geniş bir yayılma alanı gösteren, toprak üstünde sürünen ve çatalsı dallanma gösteren gövdeye sahip eğrelti otları. Memleketimizde dört türü vardır. Daha çok rutubetli yerleri sevdiklerinden, Karadeniz bölgesinde yayılış gösterirler. Tıbbi olarak daha çok lycopodium clavatum türü kullanılır. Kurtpençesi olarak da bilinir.

Bu bitkinin 20-100 cm boyunda, çatalsı dallanan sürünücü bir gövdesi ve yine çatalsı dallanan kökleri vardır. Gövdeleri ve dallar küçük, şeritsi yapraklarla örtülmüştür. Dalların uç kısımlarında başak şeklinde üreme organları, verimli ve verimsiz fertleri bulunur. Verimli fertler ilkbaharda çıkar. Kısa bir süre sonra ölür. Verimsiz fertler ise yazın çıkar.

Kullanıldığı yerler: Kibritotunun toplanıp kurutulan genç sürgünleri ile üreme ve yayılma organı olan sporları kullanılır. Sürgünleri, likopodin, klavatine ve nikotin alkaloitleri ihtiva eder. Bu alkaloitlerin ateş düşürücü etkileri vardır. Halk tıbbında, böbrek taşlarına karşı idrar söktürücü, antispazmodik ve romatizma ağrılarını giderici olarak da kullanılır. Sporlar, başakların silkilmesiyle elde edilir ve bir elekten geçirilerek temizlenir. Bileşiminde % 40-50 sabit yağ, şekerler, mum ve flavonlar vardır. Yaraların tedavisinde, yaraları kurutmak için kullanılır. Uzun süreler, göbek tozu olarak kullanılmıştır. Adsorban özelliği vardır. Hapların kaplanmasında, eczanelerde hapların birbirine yapışmasını önleyici olarak ve havai fişeklerin hazırlanmasında kullanılır.

İlgili sorular

3 cevap 49 gösterim
20 Nisan 2013 francesco sordu
2 cevap 56 gösterim
1 Mart 2013 francesco sordu
3 cevap 80 gösterim
7 Şubat 2013 francesco sordu
1 cevap 43 gösterim
7 Şubat 2013 francesco sordu
2 cevap 198 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
21 Çevrimiçi
0 Üye ve 21 Ziyaretçi

10,689 soru

20,000 cevap

0 yorum

2,842 üye

...