Divriği Ulu Camii'nin UNESCO tarafından koruma altına alınmasının nedeni nedir?

59 gösterim
10 Şubat 2013 nuriye42 sordu
10 Şubat 2013 nötrino düzenledi

1 cevap

0 oy
10 Şubat 2013 jetlee cevapladı
11 Şubat 2013 nuriye42 seçti
 
En İyi Cevap
UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın korunmasına yönelik çalışmalar sürüyor.


 UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın korunmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

 Kaymakam Salih Ayhan, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda yapılan çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Ayhan, incelemeler sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, şu an eserde iki ayrı çalışmanın yapıldığını belirtti.

 Bunlardan birisinin bilgisayarlı ortamda eserin yapısal hareketliliklerini izlemek olduğunu anlatan Ayhan, bu çalışmanın kaymakamlığın Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin kanalıyla yapıldığını aktardı. Bu çalışmayla halk tabiriyle eserin röntgeninin çekileceğini ifade eden Ayhan, ''15 aylık bir proje ve bu proje şu an tüm çalışma takvimi doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu bir program dahilinde devam ediyor'' dedi.

 Bu nedenle bölgede 7 adet kuyu açıldığını, bu kuyulara son model sensörler yerleştirildiğini anlatan Ayhan, şunları kaydetti:

 ''Binanın durumunu, statiğini bir röntgen şeklinde çekip ortaya çıkaracaktır ve bu veriler eşliğinde de ileride Ulu Camii ile ilgili yapılacak projelerle ilgili bir rehber, bir veri tabanı oluşturacaktır. İkinci bir çalışma da Kültür Bakanlığı tarafından rölöve, restorasyon ve restitüsyon projesi çalışmasıdır. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın güçlendirilme proje ihalesi yapılmıştır ve arkadaşlarımız burada çalışmalarını devam ettirmektedirler. Akabinde proje yapıldıktan sonra da uygulama aşamasına geçilecektir.''

Ayhan, konaklama ve yol sorunu ile Divriği kalesi düzenleme işinin de programa alındığını belirterek, açıklamasına şöyle devam etti:

 ''2011 herhalde Divriği'nin altın yıllarından biri olacaktır.  Divriği Ulu Camii, göz bebeğimiz. Dünya kültür mirasımız olan camimizle ilgili çalışmalar, bazen basında yayınlanan beni de üzen haberler söz konusu olmaktadır. Güvenliğiyle, temizliğiyle ilgili durumlar ve bazı çalışmaların da yanlış anlatılması, yanlış bilgilendirme söz konusu. Özellikle bu konunun altını çizmek istiyorum. Şu an 2 güvenlik görevlisi eserin sürekli güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca sürekli kamerayla izlenmektedir. Temizlik konusunda arkadaşlarımız elinden geleni yapıyorlar. Ama gönül ister ki tüm aşamalar bittikten sonra kamulaştırması, çevre düzenlemesi, parkıyla, güçlendirme uygulama projesiyle 3-4 yıl sonra herhalde Ulu Camii dünyanın en gözde turistik mekanlarından, dini vecibelerin yerine getirildiği manevi mekanlardan birisi olacaktır.''

-BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN GÜNDEMİNDE-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilçe ile Ulu Camii ve Darüşşifası'nı her zaman takip ettiğini belirten Ayhan, açıklamasını şöyle tamamladı:

 ''Özellikle Divriği halkına ve ulu camimize gönül vermiş tüm insanlara şunu söylemek istiyorum. Ulu Camii ve darüşşifamız özellikle Başbakanımız ve valimizin çok yoğun gündemlerindedir. Çok yoğun bir destekleri var. Son aşamada ciddi parasal kaynak da geldi. Sayın Başbakanımız geldiğinde bunun sözünü de vermişti ve bunun akabinde ciddi bir para geldi. Kamulaştırmalarımız olağanca hızıyla devam etmektedir. Divriği halkının bu çalışmaları yakından takip etmesini istiyorum. Sormalarını, araştırmalarını istiyorum. Çünkü artık valimiz, bölge kuruluşlarımızın, Kültür ve Turizm Bakanımız ve Başbakanımız zaten bu konuya özel önem vermektedir. Divriği çok ciddi kurum ve kuruluşların gündemindedir. Dolayısıyla Divriği artık Sivas'ın, ülkemizin ve dünyanın gözde turistik mekanlarından birisi olacaktır.''

İlgili sorular

1 cevap 24 gösterim
2 Ekim 2012 misafir sordu
1 cevap 280 gösterim
1 cevap 20 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...