"Mont Blanc" nedir?

15 gösterim

1 cevap

0 oy
13 Şubat 2013 francesco cevapladı
 
En İyi Cevap
Mont Blanc İtalya'daki kısmı Monte Bianco (her ikisi de "Beyaz Dağ"), 4.792 m yükseklikle Alpler'in ve Avrupa'nın en yüksek dağı. Tüm Montblanc Masifi Savoy Alpleri grubundadır. Zirvesinden 2.440 m yüksekliğe kadar yamaçları, 28 metreye kadar ulaşan kalınlıkta buz takkesi ile örtülüdür.
Mont Blanc, granitden oluşur ve tamamen farklı iki yüzü vardır. Kuzeyde, yuvarlak hatlı ve neredeyse tamamen buzulluyken, güneyden dikkat çekici dik duvarlı kaya kütük olarak görünür. Kuzeybatıya, Dome du Gouter ve Aiguille du Gouter istikametine kambur bir sırt gönderir. Kuzeydoğuya ise, uyduları Mont Maudit ve Mont Blanc du Tacul 'a bağlantı sırtı bulunur. Güneye doğru, 3500 m üzerinden, aşağıda italyan Val veni'ye ulaşan Brouillard Sırtı (batıda) ve Peuterey Sırtı (doğuda) olarak iki sarp sırt gönderir. İkisi arasında küçük Innominata Sırtı ve Freney Desteği bulunur.
Mont Blanc'dan akan buzullar, İtalyan güney kısmındaki vadi zeminine kadar ulaşırlar. Bu buzulların (Miage Buzulu, Brenva Buzulu) boyutları, geçtiğimiz 150 yıl içinde hiç küçülmemişlerdir. Fransız kuzey kısmında, yine neredeyse vadi zeminine kadar ulaşan bir buzul (Bossons Buzulu) akar.
Dağın politik düzenlemesi uzun zamandan beri Fransa ve İtalya arasında tartışma konusudur. Fransa, zirve bölgesi için Haute-Savoie Departmanı adına hak iddia eder ve dağ gözetlemsini ve idaresini üstlenir. Buna karşın İtalya, sınırın tam zirve üzerinden geçtiğini savunur.

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
14 Çevrimiçi
0 Üye ve 14 Ziyaretçi

10,766 soru

20,124 cevap

0 yorum

2,872 üye

...