Hz. Muhammed ne zaman doğmuştur?

39,610 gösterim
13 Şubat 2013 alara_money sordu
14 Şubat 2013 nötrino düzenledi
Hz. Muhammed (s.a.v.) ne zaman doğmuştur? (hicri takvime göre)

6 Cevap

+2 oy
8 Mart Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

1. Peygamberimiz nerede doğdu?
- Mekke'de doğdu.

2. Hangi tarihte doğdu?
- 20 Nisan 571 tarihinde doğdu.

3. Hangi tarihte nereye hicret etti?
- 622 tarihinde Medine'ye hicret etti.


DEVAMI : http://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/227181-hz-muhammed-nerede-dogdu-nerede-vefat-etti-ve-nereye-defnedildi.html#ixzz42IEfVThv

+4 oy
14 Şubat 2013 AYHANT cevapladı
Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayı'nın 12.gecesi doğmuştur. Miladi takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayı'nın yirmisi ne rastlamaktadır.

Peygamberler zincirinin son halkası, ahir zaman Peygamberi diye bilinen Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz dir.O,hatem'ül-enbiyadır.Artık O'ndan sonra bir daha Peygamber gelmeyecektir.Kur'an-ı Kerim'in kesinlikle belirttiği üzere :''O,Allah'ın elçisi ve Peygamberlerin sonuncusudur''.

Peygamber Efendimiz, bütün Peygamberlerin manada ilki,madde de sonuncusudur.O'nunla, Peygamberlik zinciri hem tamamlanmış,hem de ilk halka ile bütünleşmiştir. O' aynı zamanda;kusursuzluğun,eksiksizliğin,mükemmelliğin ve kemalin eşsiz temsilcisidir.Kelimeler O'nu anlatmakta kifayetsiz,akıllar O'nu kavramaktan aciz kalmaktadır.
O,Alemlere Rahmettir. Kur'an-ı Kerim'de O'nun şanında : ''Biz seni,ancak alemlere rahmet olarak gönderdik''buyrulmuştur.

Rahmet;hemen hemen bütün lügat kitaplarında;esirgeme,yarlıgama,koruma,acıma,şefka t,merhamet,anlamları ile kayıtlıdır.Dilimizde ayrıca mecazi olarak ''yağmur'' anlamında da kullanılmaktadır.
Kurumuş,çatlamış,yarılmış bir toprak için yağmur ne ise;korunacak,acınacak ve esirgenecek durumda olan insan toplulukları içinde Peygamberin gönderiliş sebebi odur.
Alemler için rahmet oluş,yani Rahmeten li'l-alemin olma vasfı,sadece son Peygamber (s.a.v.)'e bahşedilmiş bir özelliktir.

Peygamber Efendimiz; Kur'an-ı Kerim'de '' ümmi peygamber '' diye tavsif edilmiş,hemde bu durum,Resülullah Efendimiz'in seçkin özelliklerinden biri olarak tanıtılmıştır.Bu sıfat,özellikle Ramazan da teravih namazı aralarında ve bazı dini merasimlerde cemaatin hep bir ağızdan özel makamıyla söylediği '' salat-ı ümmiyye '' içinde de geçmektedir.

Arapça da ''ümm'' ana demektir. ümmi de ''anasından doğduğu gibi,doğduğu hal üzere,fıtrat-ı asliyesinde bir değişiklik olmamış ''
anlamına gelir. Bu sıfat; daha çok,bir kimsenin, okuma-yazma durumunu anlatma ve kültür seviyesini belirtme açısından kullanılır.

Ümmi;anasından doğduğu gibi kalıp,okuma-yazma öğrenmemiş,mektep-medrese yüzü görmemiş,bir hoca önüne diz çökmemiş kimse demektir.

Ümmilik,sıradan kimseler için bilgi eksikliğini ifade eden bir noksan sıfattır...O kimsenin tahsil ve terbiyesindeki eksikliği ortaya koyar.Aynı sıfat Peygamber Efendimiz'e nisbet edildiği zaman ise bir '' Kemal '' sıfatıdır.Peygamber Efendimizin bilgi ve davranıştaki mükemmelliği, okuyup-yazanları,mektep-medrese görenleri ve en yüksek ilim merkezlerinden bilgi alanları aciz bırakan bir seviyededir.Bu, O'nun Allah tarafından gönderilmiş bir Peygamber olduğunu; bunca bilgisi ve görgüsünü,devrinin Yahudi ve Hıristiyan alimlerinden,kahinlerinden ve bir kısım gün görmüş tecrübeli bilginlerinden öğrenmediğini;ne biliyorsa, ne söylüyorsa, ne öğretiyorsa bütün bunların,kendisine Allah tarafından verilmiş bir vergi olduğunun ifadesidir.Bu sebeple ümmilik vasfı,Hz. Peygamber için önemli bir mucizedir.

Salat-ı ümmiyye'nin metni şöyledir: ''Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin'in nebiyy'il-ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim''
+1 oy
29 Mart misafir cevapladı
29 Mart yeniden gösterildi
557 YILINDA
0 oy
30 Mart misafir cevapladı
571
0 oy
12 Nisan 5tr5tr cevapladı
asdwef
0 oy
17 Ağustos Burcum cevapladı
Hz. Muhammed 20 Nisan 571 Yılında doğmuştur

İlgili sorular

1 cevap 127 gösterim
12 Mayıs 2012 misafir sordu
2 cevap 48 gösterim
6 cevap 336 gösterim
1 cevap 1,484 gösterim
8 Mart 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...