Bilgisayarda F klavye kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?

69 gösterim
15 Şubat 2013 starprenses sordu
16 Şubat 2013 nötrino düzenledi
f klavye hakkında bilgi lazım

3 Cevap

+1 oy
16 Şubat 2013 byz_qny cevapladı
27 Mart 2015 starprenses seçti
 
En İyi Cevap
1. Kesinlikle tekniğine uygun yazmaya çalışın. Gelişi güzel bir çalışma biçimi seçmeyin. On parmak yazmadıkça f klavye kullanmanın size bir faydası olmaz. Bunun için ilk olarak hangi parmağın hangi tuşa basması gerektiğini bilmelisiniz.
2. Oturuş şekilleri ve ellerin duruşunu bilmelisiniz.
3. Daha önce Q klavye kullanmış olmanız sizin için bir dezavantajdır, fakat f klavye öğrenmeniz için bir engel değildir. Yapmanız gereken tek şey f klavye kullandıktan sonra kesinlikle Q klavye kullanmamanızdır.
Bu konuda ki en büyük sıkıntı Q klavyenin yaygın kullanımıdır fakat bunu da Q olan bir klavyeyi f yaparak çözebilirsiniz. Denetim masası - Bölge ve dil seçenekleri uzun bir yolsa bunun kısa yolu CTRL ve SHIFT tuşuna aynı anda basarak klavyeyi değiştirmektir...(f klavye bilgisarda ekli değilse klavye değişmez bunun için öncelikle Denetim masası - Bölge ve dil seçeneklerinden f klavyeyi bir kez eklemelisiniz.
4. Kesinlikle pes etmeyin önceleri sıkıcı bir işdir fakat yazamay başladıkca zevk alacaksınız.
5. İlk aşamada hızlı yazmak için uğraşmayın. Bunu zamana bırakmalısınız.
6. Yazarken gözünüz daima yazdığınız yazıda olsun kesinlikle klavyeye yani ellerinize bakmayın.
7. Son olarak unutmayınız ki f klavye yüzde yüz Türkçe Türk klavyesidir. Buna sahip çıkmakta her Türk gibi bizim görevimiz olmalıdır.
+1 oy
16 Şubat 2013 V For Vendetta cevapladı
F klavye hakkında ansiklopedik bilgi
Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946'dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955'te başarabilmiş. Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu'nca oluşturulan On parmak yöntemi ile Türkçe için ideal Klavye'yi 20 Ekim 1955'te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi'ne Standart Türk Klavyesi olarak kabul ettirmiş. :: 540px|F Klavye Türkiye'deki tüm daktilo makinelerinin Milli Klavyeye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu'na eklenmesi ve 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Zorunlu Standart olarak kabul edilmesiyle kesinleşmiştir. 25 yıllık bir mücadelenin sonunda kendisine inananların da yardımları ile o günlerde 'Klavye İnkılabı' olarak anılan bu standardizasyonu gerçekleştiren İhsan Sıtkı Yener , bu sebeple F Klavyenin Babası olarak da anılmaktadır.
0 oy
10 Ocak 2014 AYHANT cevapladı
F klavyeyi Türk`ler üretmiştir

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...