Periyodik tabloyu kim buldu?

96 gösterim
16 Şubat 2013 ŞekerPembeSi sordu
Detaylı bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

+1 oy
16 Şubat 2013 mÜrdÜmMavisi cevapladı
 
En İyi Cevap
Kullandığımız Periyodik Tablo ( veya cetvel), Dimitri Ivanowich MENDELEYEV isimli Rus kimya bilimcisi tarafından hazırlanmıştır. Ünlü bilim adamı 1869 yılında, elementlerin belirli bir sistemle düzenlediği benzer özellikler gösteren elementlerin alt alta kolonlor oluşturduğunu bu özellikten ötürü elementlerden tam bir tablo oluşturabileceği fark etmişti. O yıllarda bütün elementler keşfedilmemiş ve bazıları da tam olarak tanımlanmamış olduğu için Mendeleyev tarafından hazırlanan ilk Periyodik Tablo' da bazı elementler bulunmamıştı. Ancak bu elementlerin atom ağırlıklarına göre  denk gelecekleri yerler, tabloda boş bırakılmıştı.
32 yaşında iken St. Petersburg Üniversitesinde kimya profesörü olan Mendeleyev düzenlilikleri araştırmak için elementleri özelliklerine göre sıraladı.Böylece kimyacıların sessiz bilgisayarı olan ''Periyodik Tablo''yu elde etti. Bu tablodan yola çıkarak o zaman henüz bilinmeyen bazı elementlerin bulunacağını ve onların bazı özelliklerini ön gördü. Varlığını bildirdiği elementlerden bazıları birkaç yıl sonra bulununca Periyodik Tablo'nun önemi anlaşıldı ve Mendeleyev, büyük bir bilgin olarak tanındı.
Mendeleyev'in Periyodik Tabosu bilinmeyen doğal kimyasal elementlerin bulunmasına olduğu kadar doğada olmayan birçok elementin de üretilmesine olanak vermiştir. Ünlü Rus bilgin D,mitri İvanowich Mendeleyev, 1907 yılında öldüğünde arkasında kendi adıyla anılan bir Periyodik Tablo bırakmıştı. 20. yüzyılda da sürüp giden buluşlar bu tabloyu her seferinde doğruladığı gibi yeni gelişmeler de onun öngördüğü doğrultuda gerçekleşecekti. Mendeleyev, ilk Periyodik Tablo'yu bastırdığı zaman henüz 63 element biliniyordu. Ölümünden bir yıl sonra bilinen element sayısı 86'ya çıkmıştı. Bu hızlı artış, kimyanın en önemli genellemesi olan Periyodik Tablo sayesinde sağlanmıştı.
1955 yılında Gleen Seaborg  başkanlığında ki Amerikalı fizikçiler tarafından sentezlenen 101 atom numaralı elemente Dimitri ıvanowich Mendeleyev onuruna'' Mendelevyum'' adı verilmiştir.

İlgili sorular

1 cevap 32 gösterim
1 cevap 117 gösterim
0 cevap 28 gösterim
3 cevap 113 gösterim
26 Aralık 2013 salih45 sordu
1 cevap 110 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
26 Çevrimiçi
0 Üye ve 26 Ziyaretçi

10,771 soru

20,129 cevap

0 yorum

2,876 üye

...