Buhar gücü ile çalışan makinalar nelerdir?

555 gösterim
16 Şubat 2012 misafir sordu
16 Şubat 2012 düzenledi
buhar gücü ile çalışan makinalar

1 cevap

0 oy
29 Kasım 2012 Valeria cevapladı
 
En İyi Cevap
Leonardo Da Vinci de buharın gücünü keşfediyor ve onunla ilgili çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalardan en önemlisi, içinde silindir ve piston bulunan ve Leonardo kabı adı verilen icadıdır. Bu icat bugün buharla çalışan makinelerin en temel iki parçasını oluşturuyor. Leonardo buharla çalışan bir de buhar silahı tasarlıyor. Bu silahta kapalı bir kabın kömürle ısıtılan yüzeyine su verilmesiyle bir patlama meydana getirilerek namluya benzer bir boruya konan topun fırlatılması amaçlanan, buhar gücüyle çalışan topatardı.

Buhar gücünün kullanıldığı başarılı ve günümüze kadar ulaşan ilk icadı, Fransız fizikçi Denis Papin yapıyor. 1679’da Papin içinde suyun kaynadığı ve biriken buharın suyun kaynama noktasını yükselttiği, ağzı sıkıca kapanan bir tencere icat ediyor. Bu tencereye buhar basıncının çok yükselmesine karşın bir de düdük adı verilen vana ekliyor. Bugün düdüklü tencere olarak kullandığımız tencereler işte bu şekilde ortaya çıkıyor. Böylece yemeklerin daha kısa sürede ve daha iyi pişirilmesi sağlanıyor.

İngiliz mühendis Thomas Newcomen’ın 1712 yılında Newcomen Makinesi adı verilmiş olan, günümüzde petrol kuyularında gördüğümüz pompalara benzer bir makine geliştirilmiştir.Makinede bir piston bulunuyordu ve bu piston bir tulumbaya bağlanıyordu. Piston silindirin en üst noktasındayken silindirin içine gönderilen su buharı yoğunlaştırılıyor böylece atmosfer basıncının etkisiyle piston aşağıya iniyordu. Pistonun bu hareketiyle de tulumba aşağı yukarı hareket ediyordu. Newcomen makinesinin icadından yaklaşık 50 yıl sonra James Watt adlı İskoçyalı bir mühendis bu makineyi tamir ederken onu daha verimli bir hale getirmiştir.

Buharın aynı odada ısıtılıp soğutulduğu makineye bir oda daha ekleyerek sıcak ve soğuk olmak üzere iki odalı bir makine yapmıştır. Buharın sıcak odadan soğuk odaya da geçişini kontrol etmek için supap denen yapıları da eklemesiyle bu basit makine pistonun ileri-geri hareketini sağlayarak bir tekerliği döndürmeyi başarabiliyordu. Böylece buhar gücüyle çalışan Watt’ın makinesi ısı enerjisini mekanik enerjiye çevirerek büyük bir devrim yaptı.
Daha sonra ABD’li bir mucit ilk buharlı gemiyi yaptı. Böylece buhar insanların özgürce hareket etmesine olanak sağlamaya başladı. Buharlı gemileri kısa bir süre sonra buharlı lokomotifler ve lokomobil adı verilen buharlı otomobiller izledi.
Mesela hepimiz evlerimizde eşyalarımızı ütülemek için buharlı ütüler, yemeklerimizi pişirmek için düdüklü tencereler kullanıyoruz. Saunalarda buhar yardımıyla bedenimizdeki toksinleri atıp sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Parfüm ve kozmetik yapımında kullanılan, bitkilerden elde edilen, birçok bileşik halen buharla çalışan kazanlarda elde ediliyor. Birçok besin maddesi buharla sterilize ediliyor.Nükleer santrallerde ve nükleer denizaltılarda da buhar gücü kullanılıyor. Bunlarda elde edilen nükleer enerji ile buhar üretiliyor ve üretilen buhar, türbinleri çalıştırılıyor. Bu türbinlerin dönmesi ile de elektrik üretiliyor. Ayrıca buharla çalışan roket motorlarını da mevcut. Bu tip roket motorları kara araçlarında kullanılıyor.

İlgili sorular

1 cevap 310 gösterim
1 cevap 1,643 gösterim
1 cevap 45 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...