Suyun insan yaşamı için önemi nedir?

258 gösterim
23 Şubat 2013 hivdaY sordu
23 Şubat 2013 nötrino düzenledi
neden su içeriz

3 Cevap

0 oy
24 Şubat 2013 Mavi Peri cevapladı
 
En İyi Cevap
Su insaların ve canlıların hayatında çok önem taşıyan bir maddedir. Su sadece yaşamak için gereken bir madde değildir. Su yaşamın ta kendisidir. Su yaşamın başladğı ilk yerdir ve tabiatla beraber canlıları yaşamı için önemi ölçülemeyecek bir elementtir.


Su çok olduğu zaman değerini tam anlayamayız. Su olmadığı zaman ölüm gelmiş demektir. Çünkü canlılar su olmadan yaşayamazlar. İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Vücuttaki su oranı yaşam boyunca değişiklik gösterebilmektedir. Mesela yeni doğan bir bebekteki su oranu vücut ağırlığının ortalama yüzde 75′i civarındadır. Bu miktar çocuklarda yüzde 70 ilen yetişkinlerde yüzde 60 yaşlılarda ise yüzde 50 civarındadır.

Suyun insan hayatındaki Önemleri Şunlardır ;

1-Su bilinen biyolojik bir çözücüdur. Biyolojik çözücülüğü ile vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlar.

2- Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde ve dengede kalmasında suyun büyük rolü vardır.

3- Su ayrıca derinin nemlenmesinde kuru kalmamasına, vücuttan toksitlerin atılmasına ve vücudun temizlenmeside çok önemli bir görev üstlenir.

4- Su böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasında çok önemli bir etkendir.

5- Suyun kayganlaştırıcı bir özelliği vardır. Bu sayede vücuttaki birçok organın çalışması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.
0 oy
26 Şubat 2013 PeloCan cevapladı
sn sor die
0 oy
26 Şubat 2013 sınıfbirincisi cevapladı
Su, insan yaşamında hayati bir önem taşımaktadır. Sadece yaşam için gerekli bir nesne değil aslında yaşamın kendisidir su. Yeryüzünde ilk yaşamın başladığı yerdir ve bizi çevreleyen tabiat ana ve canlıların yaşamı için ikamesi olmayan çok değerli bir elementtir. Suyun bolluğu halinde değeri tam anlaşılamaz iken yokluğu halinde ölümle eş anlamlıdır.

Gerçekten de, insan vücudu büyük oranda sudan oluşmaktadır. Vücudumuzdaki su oranı yaşam sürecimiz boyunca değişim göstermektedir. Yeni doğan bir bebekte vücut ağırlığının %75'i sudan oluşmakta iken bu oran çocuklarda %70, yetişkinlerde %60 ve yaşlılarda %50 şeklindedir. Yetişkin bir insan bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere günde 2-3 litre suya ihtiyaç duyar.

Suyun insan vücudunda çok önemli işlevleri vardır. Bunlardan başlıcaları şöyledir:
a ) Su biyolojik bir çözücüdür ve bu çözücü rolüyle vitaminlerin ve minerallerin hem vücutta taşınmasını, hem de çözülmesini sağlar,
b) Su vücut sıcaklığının düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar,
c) Derinin nemlenmesinde, toksinlerin atılmasında ve vücudun temizlenmesinde temel bir görev üstlenir,
d) Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır,
e) Kayganlaştırıcı bir madde olması nedeniyle birçok organın gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

İlgili sorular

1 cevap 83 gösterim
23 Eylül 2013 sevgi sordu
2 cevap 40 gösterim
4 Ocak 2013 misafir sordu
2 cevap 336 gösterim
12 Kasım 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...