Futsal nedir?

45 gösterim
25 Şubat 2013 misafir sordu
25 Şubat 2013 Mavi Peri düzenledi

2 Cevap

0 oy
25 Şubat 2013 Mavi Peri cevapladı
 
En İyi Cevap
Futsal 5 kişilik kapalı salon futbolunun resmi FIFA VE UEFA versiyonudur ve uluslararası olarak gerçekten tanınan küçük alanlı tek oyundur. Futsal kelimesi temel olarak kapalı alan futbolu anlamına gelen Portekizce Futebol De Salao veya İspanyolca Futbol De Sala kelimelerinden gelir.

Oyunun ana özelliği 4 numaralı, İrlanda'da kapalı alan oyununda geleneksel olarak kullanılan kabarık, sıçrayan sarı toptan daha az sıçrayan hafifçe ağırlaştırılmış deri toptur.
Futsal 1920'lerde Güney Amerika'dan çıkmıştır ve özellikle Brezilya futbolu ile ilişkisi olan doğal yetenekler ve oyun stili ile vasıflandırılır.
Oyun Brezilya, İtalya, İspanya ve Doğu Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu dahil olmak üzere bir çok ülkede profesyoneldir. Pele, Zico, Ronaldo ve Raul gibi dünya super starları futsalı yeteneklerinin gelişiminde en büyük etki olarak ifade etmektedirler.
FIFA ve UEFA futsalın dünya futbolundaki önemini Kabul etmişlerdir ve şimdi Dünya ve Avrupa Şampiyonaları düzenlemektedirler. UEFA ayrıca UEFA Futsal Cup olarak adlandırılan bir kulüp şampiyonası kupa müsabakası başlatmıştır.
0 oy
25 Şubat 2013 misafir cevapladı
Futsal'ın (salon futbolu) geçmişi 1930 yılına, Uruguay Montevideo’ya kadar uzanıyor. O tarihte Juan Carlos Cariani, YMCA derneklerindeki gençler için futbolun beşer kişilik bir versiyonunu uyarlıyor. Maçlar basketbol sahası boyutlarındaki açık ve kapalı alanlarda oynanıyor.

Futsal ismi ise bu oyun için kullanılan uluslar arası bir terim. Kökeni İspanyolca ya da Portekizce’deki FUTbol veya FUTebol ve Fransızca veya İspanyolca’daki SALon veya SALa kelimelerinden geliyor.

Cariani’nin uyarladığı oyun, Güney Amerika’da, özellikle de Brezilya’da çok hızlı bir gelişim kaydediyor. Futsal sayesinde gelişim kaydeden yetenekleri Brezilya Futbolu’ndan çıkan yıldızlarda açıkça görebiliyoruz. Pele, Zico, Socrates, Bebeto gibi önemli Brezilyalı yıldızların yeteneklerini futsal ile geliştirdikleri biliniyor.
Futsal, günümüzde FIFA’nın şemsiyesi altında tüm dünyada gelişim kaydediyor.

İlk uluslararası karşılaşmalar 1965 yılında düzenleniyor ve Paraguay Güney Amerika Kupası’nı kazanıyor. 1979 yılına kadar altı Güney Amerika Kupası daha düzenleniyor. Tümünü Brezilya kazanıyor.
Brezilya futsaldaki üstünlüğünü 1980 yılında düzenlenen ilk Pan Amerikan Kupası’nı, ardından 1984 kupasını kazanarak da gösteriyor.

1983 yılında ABD Futsal Federasyonu Osvaldo Garcia’nın başkanlığında kuruluyor. O zamanlar Minisoccer (Mini Futbol) adıyla anılan oyun sonraları futsal adını alıyor.

Futsal 1989 yılında FIFA şemsiyesi altına girmeden önce, FIFUSA tarafından ilk Futsal Dünya Kupası düzenleniyor. Yıl 1982, yer Sao Paulo – Brezilya…
Elbette ki şampiyon da Brezilya…
1985 yılında İspanya’da düzenlenen ikinci Futsal Dünya Kupası’nın galibi de Brezilya oluyor. Brezilya’nın bu ezici üstünlüğüne 1988 yılında Avusturalya’daki Dünya Kupası’nda Paraguay son veriyor. Bu tarihten sonra oyunlar FIFA’ya bağlanıyor.
1989 yılında Hollanda’da, 1992 yılında Hong Kong’da düzenlenen şampiyonaların galibi alışılageldiği üzere Brezilya oluyor.
FIFA’nın düzenlediği üçüncü Dünya Kupası 1996 İspanya (şampiyon Brezilya), dördüncüsü 2000 Guatemala (şampiyon İspanya), beşincisi Taipei 2004 (şampiyon İspanya) oluyor. 2004 yılındaki şampiyonada Brezilya ilk kez üçüncü sıraya geriliyor. İkinci İtalya oluyor.

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
101 Çevrimiçi
0 Üye ve 101 Ziyaretçi

10,793 soru

20,146 cevap

0 yorum

2,882 üye

...