"Bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş" konulu kompozisyon nasıl yazılır?

135 gösterim
26 Şubat 2013 misafir sordu
26 Şubat 2013 _Yağmur_ düzenledi
4.sınıf için kompozisyon hazırlamam gerek   yardımcı olurmusunuz nasıl hazırlanacam

2 Cevap

0 oy
26 Şubat 2013 MUSTAFA08 cevapladı
İnsan, özgürlüğünü ancak vatanında bulur. Bu bakımdan vatan en değerli varlığıdır insanın. Orda doğmuş, orda büyümüş, orda doymuş, orda tatmıştır mutluluğu. Bu sebeple yurdundan uzakta yaşamak, ne denli bolluk içinde olursa olsun insana zor gelir. Nasıl ki bülbül asıl vatanı olan yeşil tabiatı, kanat çırpacağı mavi gökleri özleyip ister ve altın kafesten kurtulmaya çalışırsa, insan da (hele bir de tutsaksa) özgür yaşayacağı vatanını ister ve hasretini çeker.
0 oy
26 Şubat 2013 _Yağmur_ cevapladı
Bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş

İlk önce atasözünün ana fikrini kısaca verelim ve ardından atasözünün kompozisyonuna geçelim.

Atasözünün ana fikri: Bir insan kendi vatanından ayrı ve uzakta istediği kadar mutlu olsun ancak yine de kendi vatanını özler.

Atasözünün Kompozisyonu

İnsan ne kadar özgür olursa olsun kendi vatanında olduğu kadar özgür ve mutlu olamaz. İnsanın en değerli hazinesi kendi vatanıdır. Vatanı dışında elde edeceği her şey vatanında elde edip yaşayacağında daha değerli olmaz.Çünkü kendi vatanında doğmuş, büyümüş ve kendi vatanının insanı olmuştur.

Kültürü, mutluluğu, hüzünleri ve sevgileri kendi vatanında tatmış ve kendi vatanında yaşamıştır.Bunun için kendi yurdundan uzak ne bir mutluluğu, ne bir hüznü aynı duyguları tattırmayacaktır. Kendi vatanın uzakta neyi elde ederse etsin neyi kazanırsa kazansın kendi vatanındaki gibi tatlı olmayacaktır ve kişiye zor gelecektir.Tıpkı bülbülün asıl vatanı olan yeşil tabiatı, kanat çırpacağı mavi gökleri özleyip istemesi ve altın kafesten kurtulmaya çalışması gibi insan da (hele bir de tutsaksa) özgür yaşayacağı vatanını ister ve hasretini çeker.

Her ne olursa olsun insan sadece kendi vatanında özgürdür. Bütün iyi imkanlar ve kolaylıklar insana sunulsa dahi, kendi vatanında olmadıktan sonra hiçbir anlamı ve önemi yoktur.

İlgili sorular

3 cevap 103 gösterim
1 cevap 2,071 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...