Günlük ders tekrarı nasıl yapılmalıdır?

119 gösterim
3 Mart 2013 JawsKaan sordu
3 Mart 2013 nötrino düzenledi
Okuldan eve gelince günlük işlenen ders tekrarı nasıl,ne şekilde hangi ortamlarda yapılmalıdır?

1 cevap

0 oy
3 Mart 2013 nuriye42 cevapladı
Okul veya dersaneye giden öğrenciler aynı gün içerisinde öğrendiklerini muhakkak tekrar etmek zorundadırlar.Öğrenciler eve geldiklerinde verdikleri aradan sonra ilk çalışmaları tekrar olmalıdır.Eğer yatmadan önceki yarım saattede tekrar yapabilirler.Bu kararı kendi öğrenme stillerine göre kendileri vermelidir.
Yatmadan yarım saat önce tekrarla geçirirse unutmaları azalır. Çünkü, beyin uyumadan önceki bilgileri gece boyunca düzenlemektedir.
Tekrar eğitim yaşantımız için çok önemlidir. ,çünkü öğrendiklerimizin %70 ini ilk bir saat içinde,%80 ninide bi gün içinde unutmaktayız.
Günlük tekrarları mutlaka yerine getimeliyiz. Günlük tekrarın unutmayı azalttığını bilmeliyiz. Hafta sonu programımızda haftalık tekrarımızı yapmalıyız.
Ayda bir aylık tekrar yapılmalıdır. Unutmayı azaltıcağı gibi konuyu özümsememizi sağlarlar.
Hedef ve amacımızı bildikten sonra konularınızın günlük dağılımını bilinçli bir şekilde yapmalısınız.Verimli ve planlı çalışan öğrenci öğrendiğini unutmayan öğrencidir.Bazı öğrenciler masa başında çok zaman harcarla ancak öğrendiklerine bakıldığında çok az şey öğrenmişlerdir,ayrıca öğrendiklerini özümsememişlerdir. Bu yüzden ders planı,günlük tekrarı,haftalık tekrarı ,aylık tekrarı,ünite sonu tekrarı yapmayı unutmamalıyız.
Planlı ve programlı çalışmak neyi niçin çalışacağınızı bilmektir.İyi bir program öğrencinin bütün ihtiyaçlarına bilirli oranda vakit ayırmasıdır.Programlaınızda dinlenme zamanınız,gezme zamanınız,çalışma zamanınız hatta yeme zamanınız bile net olarak belirlenmelidir.Dinlenmeyen öğrenci çalışamaz bunu unutmayın. Planlarınızda bütün ihtiyaçlarınız yer almak zorundadır.
Günlük planlaınızda en az 20 dak. kitap okuma zamanı olarakayırmalısınız. Unutmayın kitap boş zamanlarda okunmaz alışkanlık haline getirilmelidir.
Program hazırlarken 9-10 saat zaman çizelgesi hazırlayın zamanların karşılarına aktiviteleri yazın. Başkalarının sizin için hazırladığı programları almayın. Kendiniz kendi alışkanlıklarınıza göre hazırlayın.
Programınızın önemini ve sürekliliğini anne ve baba nızla konuşun programınızı onlarada gösterin onlardanda yardım alın. Programda aksama olmamasına gayret edin. Eğer olmuşsa ertesi gün telefi edin.
Tekrar edilmeyen dersler muhakkak unutulur. İster sınava hazırlanın ister sıradan bir öğrenci olun tekrarlarınızı yaptığınızda konuyu ezberlememiş olacaksınız.Konunun önemini ve özünü öğreneceksiniz. Bu tür tekrarlar yaratıcı gücünüzü arttıracaktır.Tekrar eden öğrenciler niçin öğrendiklerini bilirler. Öğrendiklerinizin hepsinin sizin gelişiminiz için önemi vardır. Özümseyerek öğrendiğinizde daha iyi anlarsınız ve daha çok öğrenmek istersiniz.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...