Bilgisayarı, televizyonu ve mıknatısı kim bulmuştur?

39 gösterim
19 Mart 2013 hellokity_ sordu
20 Mart 2013 nötrino düzenledi

1 cevap

0 oy
23 Mart 2013 AYHANT cevapladı
bilgisayarı kim buldu tarihi tarihçesi icadı
insanlığın ilk günlerinden beri hesap yapmaya her zaman ihtiyaç duyulmuştur. ilk insanlarda hesaplama; varlıkları başka bir grubun elemanlarıyla eşleştirme yapılarak yapılmıştır. ör: bir sürüdeki koyunları çakıl taşları temsil ediyordu ve bu taşlar bir torbada saklanıyordu. bir koyun eksilirse bu çakıl taşlardan taş çıkarılıyordu, ya da taş ekleniyordu. insanların hesaplama yöntemi ilk kez abaküsle düzenlenmiştir. böylece, pozisyona bağlı sayı gösterimine başlandı. işlemler sembolik gösterimlerle ifade edildikten sonra papirüs denen kağıtlar ve hayvan derileri depolama aracı olmuştur. başta taşkentli alim muhammed ibni musa el harezmi olmak üzere bazı isimler bilgisayar ve par&cce...televizyonu kim ne zaman icat etti (john logie baird)
john logie baird (d. 13 ağustos 1888; ö. 14 haziran 1946) iskoç mühendisdi. ilk elektromanyetik televizyon sistemini keşfetmetsiyle tanınır. her ne kadar elektromanyetik sistemi daha sonra pihlo farnsworth tarafından değiştirilse de, televizyon yayınlarının çalışması üzerine bu ilk başarısı o'nu televizyon'un mucitleri arasına sokar. . 13 ağustos 1988′de iskoçya’nın helensburgh kentinde doğan ve burada büyüyen john logie baird, elektrik konusuna çok meraklı bir çocuktu.eğitimini glasgow ve batı iskoçya teknik koleji’nde sürdüren baird, buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. daha sonra glasgow üniversitesi’nde master yaparak eğitimini devam ettiren baird...
Cevap: mıknatısı kim buldu nasıl buldu?
Mıknatıs kelimesi magnet olarak bilinen Asya’da bulunduğu zannedilen Magnesia şehrinden gelmektedir. Bu şehirde yaşayan halk bu taşa benzeyen buluşun demiri çektiğini fark ettiler. Daha sonra ipe mıknatıs asıldığında yönleri gösterdiği bulundu. Bu buluş doğrultusunda denizciler için pusula yapıldı. Pusulalar mıknatıs buluşu kullanılarak yapılmıştır.
Mıknatıs telefondan tutun da jeneratöre kadar hayatımızın her alanında kullanılan bir buluştur.Bazı görüşlere göre Mıknatısı bulan milletin Araplar ve ya Çinliler olduğu söyleniyor. Çünkü Arap milleti pusulayı kendilerinin bulduklarını iddia ediyorlar.Fakat magnetizma konusunda buluşları yapan ilk bilim adamı Yunanlı Tales’den başkası değildir.

Fransız bir bilgin ve askeri mühendis olan Peter Peregrinus (Petrus Peregrinus de Maricourt veya Hacı Petrus) Sicilya Ordusuna mensuptu ve bir kuşatma sırasında arkadaşına mıknatıslarla ilgili, adı Maricourt'lu Hacı Petrus'un Foucaucourt'lu Asker Syergus'a Mıknatıs Hakkında Yazdığı Mektup olan 1269 tarihli bir mektup yazdı. Peregrinus bu mektubunda, manyetik kutuplardan (manyetik kuvvetin en yüksek olduğu bölge), aynı kutupların birbirini itip farklı kutupların birbirini çektiğinden, mıknatısın kuzey - güney kutuplarının nasıl belirlenebileceğinden bahsetti.Manyetik kutup tanımının ilk defa yapıldığı mektupta ayrıca mıknatısların bölünmesiyle yeni kutup ve iki ayrı mıknatıs oluşması da açıklanmıştı. Ayrıca manyetik devre kullanılarak sürekli hareket elde edilmesi hakkında çalışmalar da mevcuttu.

Doğal bir mıknatısın magnetit bileşeninin kimyasal oluşumu Fe3 O4 içerir. Aslında bu sadece demir oksittir. Çelik bir parça, güçlü bir magnetit etkisinde kaldığı takdirde mıknatıs gibi olacaktır. Mıknatıs sadece çubuk şeklinde bulunmaz. At nalı biçiminde de olur. At nalı şeklinde olan mıknatısların bir tarafı kuzeyi diğer tarafı da güneyi gösterir. Eski çağlarda mıknatıslar el yordamıyla yapılmaktaydı. Bir metal güçlü ve doğal mıknatıslar sürtüştürülür ve metale mıknatıs özelliği kazandırılırdı. Metale yapay mıknatıs özelliği bu şekilde kazandırılırdı.

İlgili sorular

3 cevap 463 gösterim
5 Mart 2012 misafir sordu
1 cevap 38 gösterim
1 cevap 52 gösterim
10 Mayıs 2013 ebra sordu
2 cevap 69 gösterim
1 cevap 25 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
76 Çevrimiçi
0 Üye ve 76 Ziyaretçi

10,787 soru

20,139 cevap

0 yorum

2,878 üye

...