Dünya, Güneş ve Ay hakkında bilgi verir misiniz?

769 gösterim
19 Şubat 2012 misafir sordu
20 Şubat 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
10 Mart 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Ay

Yer'in tek doğal uydusudur. Ay, geceleri gökyüzünde Güneş'e eşit büyüklükte, yani bütün yıldız ve uydulardan çok daha büyük, iri bir gök varlığı gibi görünür. Ay'ın kendisi ışık vermez; Güneş'in ışığını yansıtarak parlar. Ay hemen hemen küre biçimindedir. Yer çapının üçte birinden küçük olan çapı 3.480 km. uzunluğundadır. Hacmi yer hacminden 49 kez daha küçük, kütlesi yer kütlesinden 81 kez daha hafiftir. Bu nedenle Dünya'da 100 kg. gelen bir ağırlık ayda 17 kg. gelir. Ay'ın yerçekimi bu verilerden yararlanılarak genel çekim yasaları uyarınca saptanabilir. Ay'ın yerçekimi Dünya'nın yerçekiminden 6 kez daha zayıftır. Ay'ın Dünya'dan uzaklığı ortalama 384.000 km'dir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/uzay-bilimleri/80539-dunyanin-uydusu-ay.html#ixzz1ojcoPGVC

Dünya

Dünya, Güneş Sistemi'nin 9 gezegeninden biridir ve Güneş'e olan uzaklığı bakımından 3. Sırada bulunur. Dünya'yı incelemek için bazı kavramların bilinmesi gerekir: Eksen, Kutup Noktası, Ekvator, Paralel, Meridyen, Dünya, Kutup Noktaları'nda basık, Ekvator'da şişkindir. Dünya'nın kendisine özgü bu şekline geoid denir. Geoide en yakın geometrik şekil elipsoiddir. Verilen boyutlar "Hayford Elipsoidi" ne aittir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/uzay-bilimleri/21430-dunya.html#ixzz1ojd0Xu9v

Güneş

Güneş, Güneş Sistemi'nin merkezinde yer alan yıldızdır. Orta büyüklükte olan Güneş tek başına Güneş Sistemi'nin kütlesinin % 99,8'ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş'in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, göktaşları, kuyrukluyıldızlar ve kozmik tozdan oluşur. Günışığı şeklinde Güneş'ten yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının var olmasını sağlar ve Dünya'nın iklimiyle hava durumunun üzerinde önemli etkilerde bulunur.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/235828-gunes-nedir.html#ixzz1ojdM9200
0 oy
19 Şubat 2012 misafir cevapladı
dünya'mız yapı olarak küreye benzerve biz üzerinde bulunduğumuzdan hareketsiz gibi algılasak da hareketsiz değildir.dünya'mız kendi ekseni ve güneş etrafında dönmektedir.
AY:
ay'a baktığımzda küre şeklinde gri tonlarında ve yüzeyi delikli olarak görürüz.
GÜNEŞ:
Güneş sarı,kırmızı ve turuncu renk tonlarında görülür.ışığı çok parlak olduğundan güneş'e doğru bakarken gözlerimiz kamaşır.ay,dünya ve diğer gezegenler ışığını güneş'ten alır.

--------------------------------------------------------------------------------


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/315402-dunya-gunes-ve-ay-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html#ixzz1motQOneB
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...