Katı, sıvılı ve gazlı termometrenin özellikleri nelerdir?

85 gösterim
7 Nisan 2013 mavi sordu
7 Nisan 2013 nötrino düzenledi
Katı, sıvılı ve gazlı termometrenin özellikleri cevaplarsanız sevinirim bi iki madde 9.sınıf fizik acil bir iki özellik

2 Cevap

0 oy
16 Mart 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

Metal Termometre:
Cıvalı ve alkollü termometreler ile ölçülemeyen sıcaklık derecelerini ölçmek için metal termometreler kullanılır. Metal termometreler ile 1600 santigrat dereceye kadar olan yüksek sıcaklıklar ölçülebilir. Fabrika ve fırınlar kullanıldığı yerlerdir.
Gazlı termometreler:
sıcaklık değişimine bağlı olarak tüp içindeki gazın gerek hacminin gerekse basıncının artması veya azalması sonucunda sıcaklık değerini ölçmesi prensibine dayalı termometre. sabit-hacim gaz termometresi veya sabit-basınç gaz termometresi olmak üzere iki çeşidi vardır. sağlıklı bir ölçüm için bu tür termometrelerde hidrojen gazı kullanılır.


DEVAMI : http://www.msxlabs.org/forum/muhendislik-bilimleri/100300-onemli-icatlar-termometre.html#ixzz433648WrL

+1 oy
7 Nisan 2013 nötrino cevapladı
9 Nisan 2013 nötrino düzenledi
Katı Termometreler => Sıvı termometreler ile ölçülemeyen sıcaklık değerlerini ölçmek için kullanılır.Metal termometre olarak da bilinir!

Sıvılı Termometreler => Bu tür termometrelerde belli bir sıvı kütlesinin sıcaklığa bağlı olarak genleşmesi söz konusudur.Termometrenin üzerinde ince bir tüp vardır ve bu ince tüp sıvı ile doludur (alkol, cıva...vs gibi).Termometre tüp içindeki sıvıya göre ad alır!

Gazlı Termometreler => Bu tür termometreler sıcaklık ölçümünde temel alınan ve bazı sabit sıcaklıkları bulmada kullanılan araçlardır!

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...