Ayağın anatomik özelliği nedir?

33 gösterim
10 Nisan 2013 emrenrgz01 sordu
11 Nisan 2013 nötrino düzenledi
ayağımızın özelliği nedir?

1 cevap

+1 oy
13 Nisan 2013 _MySterious_ cevapladı
16 Nisan 2013 emrenrgz01 seçti
 
En İyi Cevap
İnsan ayağı vücudun en kompleks yapıya sahip mühendislik harikalarından biridir. Ayak; yürüme, atlama ve koşma sırasında kas-iskelet sisteminin vücut yükünü taşıyarak dağıtan bölümüdür. Rabbimiz bu fonksiyonların kolaylıkla gerçekleştirilmesi için ayakları çok özel bir yapıya sahip olarak yaratmıştır. Ayağın yapısındaki bu mükemmellik çeşitli mühendislik eserleriyle kıyaslanabilir özelliktedir:

Kaslar ve Kemikler Arasındaki Koordinasyon: Ayaklar toplam 26 (vücuttaki kemiklerin 4’te biri) kemikten oluşur. Bunların 12 tanesi yük taşımak için gerekli olan tarak ve bilek kısmına, 14 tanesi ise; yürüme anında itici güç olarak kullanılan parmak kemiklerine aittir. Ayaktaki sekiz yay mükemmel bir iş çıkartarak vücut ağırlığını dağıtır, bu sırada 200 adet bağ, ayaktaki 26 kemiği kontrol eden 40 farklı kası koordine eder. Kompleks kan damarlarından ve sinirlerden oluşan bir sistem ayakları vücuda bağlar.

Ayak Tabanının Kavisli Şekli: Kavisli şekil vücut ağırlığına karşı, kemiklere destek verir. Bu kavisten yoksun olan düz tabanlar bu yüzden yürüme zorluğu çekerler. Kemerli yapılar taşıyıcı sistemleri dayanıklı hale getirdiği için insanların yaptığı binalarda ve köprülerde de kullanılır.

Ayak Kaslarının Dizilişindeki Kusursuz Plan: Ayaklar hareketlerin kolaylıkla yapılmasını sağlamak için oldukça fazla kasla kaplanmıştır. Bu kasların 13 tanesi ayak üstünde, 17 tanesi ayak tabanında yer alır. Hareketi sağlamak amacıyla ayak üstündeki kasların 6 adedi baldırdan, 7 tanesi ise ayak sırtından gelir. Ayak tabanındaki 17 kasın 2 tanesi baldırdan, 15 tanesi ise ayak tabanından gelir.

Rabbimiz’in ayak tabanındaki kasları çok sayıda, kalın ve kuvvetli olarak yaratmasının hikmeti ise ayak tabanının çok fazla yükle karşı karşıya kalmasıdır. Bu kasların diziliş yönü de vücut ağırlığının daha fazla bindiği yerleri desteklemek üzere özel olarak yaratılmıştır. Örneğin ayak kemerinin altındaki kaslar kasılarak kemeri destekler ve yastık görevi görerek hem ağırlığın taşınmasına hem de dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Ayağın diğer bölümlerine yerleştirilmiş olan kaslar da aynı şekilde itme ve çekme yönünde eşit kuvvet sağlayarak ayakların ağrımadan, dengeyi bozmadan ve her türlü hareketi kolaylıkla yapmalarını sağlar

Ağırlığa Karşı Gösterdikleri Dayanıklılık: Bilindiği gibi bir otomobilin gaz pedalına basıldığında pedal kaldıraç gibi çalışır. Aynı şekilde ayaklar da parmak ucunda kalkma hareketi yapıldığında hidrolik bir kriko görevi görürler. Zıplama hareketinde bedeni fırlatırken ve koşma hareketi yapıldığında bacaklar için birer yastık görevi görürler. Bütün bu hareketler sırasında ayakta bulunan dokulara, damarlara ya da kaslara hiçbir zarar gelmez.

Vücudun başka hiçbir organı ayakların üstlendiği ağırlık kaldırma görevini üstlenemez. Örneğin eller ve ayaklar ağırlık kaldırma bakımından kıyaslandığında, ayakların taşıma gücü çok daha net anlaşılabilir. Her ayağa kalkıldığında ayakların üzerine uygulanan ağırlığın aynısı ellere uygulansa durum çok farklı olurdu. Çünkü elleri masanın üzerine koyup 70-80 kilo ağırlığında bir yük yerleştirilse çok kısa bir süre sonra dokular ezilir, damarlar basınca dayanamayacak hale gelir ve hatta kemikler deriye zarar verirdi. Ancak bütün bir gün insan vücudunu taşıyan ayaklarda ne basınç damarlara zarar verir, ne de dokular ezilir. Çünkü ayak özel olarak yük taşımak için yaratılmış bir organdır.

Ayak Parmaklarının Yürümeyi Kolaylaştıran Özelliği: Eğer ayak parmakları olmasaydı topuklar dengeli bir şekilde yerden kalkmazdı. Yani topuğun yerden kesilmesi ile parmaklara yansıyan kuvvet, tarak kemiklerinin başında son bulur. Bu durumda tarak kemikleri zemine paralel basmayacağından vücudun öne doğru olan hareketi meydana gelmez. Dolayısıyla insan, ancak dizini kırmadan bacağını düz atarak yavaş yürüyebilirdi.

Kavramayı Sağlayan Ayak Parmaklarındaki Kaslar ve Kemikler: Ayak parmaklarıyla zemine basıldığında vücudu öne hareket ettiren kuvvet, parmakların ucundaki kuvvetli kaslardır. Ayağın birinci ve beşinci parmağında iki, diğer parmaklarında üç adet parmak kemiği bulunur. Allah parmakların zeminde oluşan itme kuvvetinin daha kavrayıcı olması için bu düzeni yaratmıştır.

Ayakta Durmayı Sağlayan Topuk ve Tarak Kemikleri: Ayakta hareketsiz dururken vücut ağırlığını topuk kemiği ile tarak kemikleri taşır. Dolayısıyla ayakta dururken parmaklar dinlenmiş olur. Eğer yürürken ve ayakta dururken ağırlık parmaklara binmiş olsaydı, parmaklar buna dayanamayıp vücut ağırlığını taşıyamayacaktı ve insan ayak üzerinde 5 dakika dahi zor durabilecekti.
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...