Tarih sorusunun cevabı nedir?

38 gösterim
16 Nisan 2013 iremirem sordu
17 Nisan 2013 nötrino düzenledi
Pasinler, Malazgirt, Miryokefalon, Kösedağ, Koyunhisar, Pelekanon,  Sırpsındığı,  1. Kosova, Niğbolu, Varna, 2. Kosova, Ankara, Otlukbeli, Çaldıran, Mercidabık, Ridaniye, Preveze ve Cerbe savaşları kimler arasında olmuştur ve savaşı kim kazanmıştır?

1 cevap

+1 oy
17 Nisan 2013 nötrino cevapladı
17 Nisan 2013 iremirem seçti
 
En İyi Cevap
*Pasinler Savaşı => 1048 yılında Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Büyük Selçuklu Devleti galip gelmiştir!
*Malazgirt Savaşı => 1071 yılında Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda yine Büyük Selçuklu Devleti galip gelmiştir!
*Miryokefalon Savaşı => 1176 yılında Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda yine Anadolu Selçuklu Devleti galip gelmiştir!
*Kösedağ Savaşı => 1243 yılında Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Moğollar galip gelmiştir!
*Koyunhisar Savaşı => 1302 yılında Osmanlı Beyliği ile Bizans arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Pelekanon Savaşı => 1329 yılında Osmanlı Beyliği ile Bizans arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda yine Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Sırpsındığı Savaşı => 1364 yılında Osmanlı Devleti ile Haçlı ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı Devleti galip gelmiştir!
*1.Kosova Savaşı=>1389 yılında Osmanlı ordusu ile Balkan ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*2.Kosova Savaşı=>1448 yılında Osmanlı ordusu ile Balkan ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda yine Osmanlı Devleti galip gelmiştir!
*Niğbolu Savaşı=> 1396 yılında Osmanlı ordusu ile Haçlı ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Varna Savaşı=>1444 yılında  Osmanlı ordusu ile Haçlı ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Ankara Savaşı=> 1402 yılında Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd ile Timur arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı Devleti parçalanmıştır!
*Otlukbeli Savaşı=> 1473 yılında Osmanlı Devleti ile Akkoyunlu Devleti arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı Devleti galip gelmiştir!
*Çaldıran Savaşı=> 1514 yılında Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Mercidabık Savaşı=> 1516 yılında Osmanlı ordusu ile Memlük ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Ridaniye Savaşı=> 1517 yılında Osmanlı ordusu ile Memlük ordusu arasında yapılan savaştır.Bu savaş sonucunda Osmanlı ordusu galip gelmiştir!
*Preveze Deniz Savaşı=> 1538 yılında Osmanlı Donanması ile Haçlı Donanması arasında yapılan deniz savaşıdır.Bu savaş sonucunda Osmanlı Donanması galip gelmiştir!
*Cerbe Deniz Savaşı=> 1560 yılında Osmanlı Donanması ile Haçlı Donanması arasında yapılan deniz savaşıdır.Bu savaş sonucunda Osmanlı Donanması galip gelmiştir!

İlgili sorular

2 cevap 26 gösterim
21 Ocak 2013 misafir sordu
3 cevap 158 gösterim
9 cevap 1,183 gösterim
2 cevap 51 gösterim
1 cevap 38 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...