Öğrenim, bilim ve sanat özgürlüğü nedir?

1,293 gösterim
20 Şubat 2012 misafir sordu
21 Şubat 2012 düzenledi

3 Cevap

0 oy
12 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

Öğrenim Bilim ve sanat özgürlüğü Nedir

Bilim ve sanat özgürlüğü bilim ve sanatların serbestçe öğrenilmesi araştırılması yayılması ve öğretilmesini güvence altına alır.Tam bir özgürlük sağlanmadan bilim ve sanat alanında beklenen yetkinlikte üretim yapılamaz.*Kişiliğe bağlıdır.*Dokunulmaz niteliktedir.*Devredilmez niteliktedir*Vazgeçilmez niteliktedir.
En genel tanımıyla düşünce özgürlüğü kişinin hiç bir engele maruz kalmadan bilgi edinmesi edindiği bilgiler sonucu bir kanaate varması  ve kendi düşünceleri sebebiyle kınanmaması düşüncelerini yayabilmesi olarak nitelendirilebilir.
Görüldüğü gibi düşünce özgürlüğü  bilgi edinme kaanat ve ifade özgürlüklerini içinde de barındırmaktadır.
Her özgürlüğün bir sınırı olduğu gibi düşünce özgürlüğünün de bir sınırı vardır. 1982 anayasasının 24. maddesinde ‘Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü..’gibi bir çok sınırlama sebebi vardır.
Hukuk düşünce özgürlüğünün sınırlarını belirlemiştir kişinin olaylara yargıç gibi müdahele edip anlamlar yüklemesi düşünce özgürlüğü olarak sayılamaz Tabi bu özgürlüğün nerede kullanıldığı da önemlidir kabalık bir ortamda kullanımıyla diğer ortamlarda kullanımı farklı sonuçlar doğuracaktır.
Yargılama devam ederken bile yargıya müdahele niteliği taşıyan açıklamaların yapılması kanunlara aykırı olduğuna göre ve yargıya müdahele sayıldığına göre düşünce özgürlüğü sınırları dışında kullanılıyor demektir.

kaynak

0 oy
29 Şubat 2012 misafir cevapladı
en genel tanıtımıyla düşünçe özgürlüğü  kişinin bir engelle maruz kalmadan bilgi edinmesi edindiği bilgiler sonucubir kaanate varaması ve kendi düşünceleri sebebiyle kınanmaması düşünceleri yayabilmesi olarak
nitelendirilebilr görülddüğü gibi düşünce özgürlüğü bilgi edime kaanat ve ifade özgürlüklerini için de barındırmaktadır <3 <3 )D(
0 oy
3 Mart 2012 misafir cevapladı
Herkesin herhangi bir sınırlamaya uyruk tutulmaksızın özgürce bilimsel araştırma ve yayınlar yapabilmesi sanatsal faaliyetlerde bulunabilmesi. Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanda her türlü araştırma hakkına sahiptir.

İlgili sorular

1 cevap 289 gösterim
19 Şubat 2012 misafir sordu
1 cevap 231 gösterim
25 Eylül 2012 misafir sordu
10 cevap 4,382 gösterim
2 cevap 284 gösterim
5 cevap 255 gösterim
2 Mart 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...