Hamsi balıkları ne yer?

44 gösterim
3 Mayıs 2013 francesco sordu
3 Mayıs 2013 francesco düzenledi

1 cevap

+1 oy
6 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap
Hamsi işiyle uğraşanlar, ülkemiz için çok değerli bir varlık olduğu halde, nerede yumurtladığını ve nasıl beslendiğini bilmediğimizi söylemişti. Bu yargıya Yakup Erdem karşı çıktı; bunun haksızlık olduğunu  söyledi.
Ülkemizde avlanan hamsinin büyük bir bölümünü oluşturan "Batı hamsisi", Tuna, Dinyeper ve Dinyester ırmaklarına soğuk sular gelmeye başlayıp, Kuzey ve Kuzey Batı Karadeniz kıyılarında su sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde, göçe başlıyormuş... Su sıcaklığı 6 derecenin altına düştüğü zaman yumurtladığı, büyüdüğü ve beslendiği bu bölgeyi terk ederek, bizim kıyılarımıza doğru hareketleniyormuş.
Göçe neden olan su sıcaklığı düşmeleri iklim koşullarına göre değişse de ağırlıklı olarak ekim ile aralık ayları arasında yoğunlaşıyormuş.
Zaman zaman iklim değişiklikleri, sıcaklıkların farklı zaman aralıklarına uzaması ya da kısalmasına  neden olabiliyormuş.
Hamsinin bizim kıyılarımızda ava uygun sürüler oluşturması için su sıcaklığının 11 ile 12 dereceden  yüksek olmaması gerekiyormuş. Daha yüksek sıcaklıklarda kıyılarımızda konaklasa bile dağınık sürüler halinde gezdiği, ya da kanal ve kuyu diye anlatılan yerlerden çıkmadığı için ekonomik bir av yapılamıyormuş.
Planktonlarla beslenir
Sondajlarımda öğrendim ki hamsi, sardalya, tirsi ve ringa gibi kendi grubundaki balıkların yavruları, plankton denilen canlılarla besleniyor.
Planktonlar, solungaçların ağız boşluğuna bakan taraftaki fırça biçimindeki süzgeçlerle yakalanıyor.
İlk evrelerde yumurta keselerini tüketiyor, bu birkaç gün sürüyor.
Daha sonra pasif olarak planktonla besleniyor, 15 ile 20 günde aktif beslenmeye geçiyor. Önce kopepod denen canlılar ve benzerini, daha sonra balık yumurta ve larvasına kadar değişen küçük canlıları süzerek beslenmesini sürdürüyor.
Dere ağızlarına gelen suların iki tür etkisi olduğu saptanıyor: Karadan taşınan çöp, kanalizasyon atıkları, petrol türevleri ve ağır metal kirliliği olumsuz etki yapıyor...Besin elementleri ve bol oksijenli su ise  olumlu etkiliyor.
Karadeniz besleyici zengini
Tuna, Dinyeper ve Dinyester'in taşıdığı su miktarı dikkate alındığında, bizim akarsularımızın taşıdığı su miktarı çok küçük kalıyor.
Bu büyük akarsular, Kardeniz'i besleyici elementler bakımından zenginleştiriyor.
HES'ler ve barajlarla kesilen su miktarı ve can suyu azlığının olumsuz etkileri olabileceği, hamsiye ise doğrudan etki yapmadığı söyleniyor. Kefal, minekof, mersin balıklarının ve bazı deniz balıklarının yaşamı karadan gelecek suya ve suyun rejimine bağımlı olması nedeniyle su rejiminden daha çok etkileniyor.
Akarsuların kirletici getirmesi ise bütün balıklar gibi hamsi için de olumsuzluk yaratıyor.

İlgili sorular

1 cevap 40 gösterim
1 cevap 199 gösterim
20 Mayıs 2012 misafir sordu
2 cevap 60 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...