Fizyoterapistlerde döner sermaye nasıldır?

79 gösterim
21 Şubat 2012 misafir sordu
21 Şubat 2012 düzenledi
bir fizyoterapistin fakültedeki ,devlet hastanesindeki döner sermaye leri arasında fark var mı varsa ne kadar bilen var mı

1 cevap

0 oy
23 Nisan 2013 ysf99 cevapladı
Devletin ticari ve sinai nitelikteki iktisadi iiletmeleri genellikle özerk bütçeli olarak yönetilmekteyse debelirli bir kismi da genel bütçe içinde yönetilmektedir. Piyasa mali özelliiinde üretimde de bulunan söz konusu kamu kuruluilarina iiçi ve uzman çaliitirmak malzeme satin almak gibi ihtiyaçlarini kariilamalari amaciyla döner sermaye tahsis olunabilmektedir.

Genel bütçe içinde idare olunan hastane mesleki okullar darphane gibi kuruluilarin belirtilen nitelikteki faaliyetlerinde etkinlik sailamak için bunlara döner sermaye verilmektedir. Söz konusu kuruluilaragenel bütçeden bir defa için döner sermaye verilmektedir. Bunlarin mal ve hizmet üretimleri sonucunda sailadiklari paralar döner sermayeye gelir olarak kaydedilmektedir. Bu kuruluilarin harcamalari da gene döner sermayeden yapilmaktadir.

Buraya bailangiçta tahsis olunan ödenek diier normal ödeneklerde olduiu gibi yok olmamakta gelir-gider akimi içinde devamli olarak kullanilabilmektedir. Faaliyetleri sonucunda elde ettikleri gelirleri de genel bütçeye deiil döner sermayeye gelir kaydedilmekte böylece ilgili kamu kurulunca sermayenin tekrar tekrar kullanilmasi imkâni doimaktadir.

İlgili sorular

0 cevap 8 gösterim
0 cevap 8 gösterim
27 Kasım misafir sordu
1 cevap 115 gösterim
10 Şubat 2014 balık sordu
4 cevap 7,140 gösterim
0 cevap 21 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
39 Çevrimiçi
0 Üye ve 39 Ziyaretçi

10,576 soru

19,820 cevap

0 yorum

2,785 üye

...