Yansıma olayı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

135 gösterim
16 Mayıs 2013 misafir sordu
17 Mayıs 2013 nötrino düzenledi

4 Cevap

+1 oy
16 Mayıs 2013 ysf99 cevapladı
bir maddeye ışık çapıp başka bir yere görüntüsünün geçmesine yansıma denir.
+1 oy
16 Mayıs 2013 BURCU BAŞAK cevapladı
Işık ışınlarının önlerine çıkan parlak yüzeylere çarparak geri dönmeleri. Fizik ilminin optik bölümünde incelenen bir hadisedir. Işık ışınları klasik fiziğe göre saydam ortam içinde doğru yol boyunca hareket ederler. Önlerine şeffaf olmayan bir cisim çıkınca yollarına devam edemeyip kısmen veya tamamen geri dönerler. Bu cisim ne kadar pürüzsüz ve parlaksa geri dönen ışınların nispeti o kadar yüksektir. Kara cisimler ışığın tamamına yakınını yutar hiç yansıtmaz. Aynalar ise ışığı tamamen yansıtırlar. Bu sebepten aynalarda elde edilen görüntüler net ve düzgün olur. Zira cisimden gelen ışınların ne kadar büyük bir kısmı göze girerse o cisim o kadar net görülüryansıma
+2 oy
17 Mayıs 2013 bloom22 cevapladı
Bir yüzeye düşen ışığın aynı ortam içinde yolunu değiştirmesine yansıma denir.
Gözümüze gelen ışık , ister doğrudan isterse dolaylı aydınlatılmış cisimlerden yansıyarak gelsin , görme sinirlerini uyararak görmemizi sağlar. Bundan dolayı ışık olaylarını incelerken ışık kaynaklarını ve aydınlatılmış cisimleri birbirinden ayırt etmek zordur. Işık kaynağından çıkan ışınlar doğrudan gözümüze gelirse ışık kaynağını görürüz. Işık kaynağından çıkan ışınlar cisimlere çarpar ve cisimlere çarpıp gözümüze gelirse cismi görürüz.
Cisimlerin ışığa karşı değişik tepkileri vardır. Işık bir cisme çarpınca ya yansır ; ya cisimden geçer ; ya da cisim tarafından soğurulur. Bu cismin parlaklığına ve saydam olup olmadığına bağlıdır.Siyah cisimler dışında her madde ışığı az ya da çok yansıtır. Parlak metal ve ayna yüzeyleri , üzerine düşen ışığın büyük bir kısmını yansıtırlar.
Parlak bir metal ve ya ayna yüzeyine düşen ışık demeti , çok belirgin bir yansıtılmış demet verirse buna düzgün yansıma denir.
Bir ışık demeti beyaz kağıt , duvar , tahta gibi pürüzlü yüzeylere çarptığı zaman , ışık bütün yönlere yayılır. Bu tip yansımaya da dağınık yansıma denir.Düzlem Aynalar
Ayna üzerine düşen bir ışık demeti yine bir demet olarak yansır.Düzlem aynanın parlak yüzeyi sırlanmış yüzeydir. Işığın aynaya düştüğü noktadan aynaya çizilen dik doğruya normal ; gelen ışının normal yaptığı açıya gelme açısı ve yansıyan ışının normal yaptığı açıya yansıma açısı denir.
Yansıma Kanunları
1-Gelen ışın , normal ve yansıyan ışın aynı düzlemdedir.
2-Gelme açısı yansıma açısına eşittir.
3-Normal üzerinden gelen ışın kendi üzerinden yansır.
4-Bir düzlem aynaya gelen ışın,aynayla yaptığı açı kadar açı yaparak yansır
5-Bir düzlem aynaya gelen ışınla yansıyan ışın arasındaki açının yarısı gelme açısına veya
yansıma açısına eşittir.
6-Gelme açısı ile,gelen ışının aynayla yaptığı açının toplamı,yansıma açısıyla yansıyan ışının
aynayla yaptığı açının toplamı 90 derecedir.


Düzlem Aynaların Kullanıldığı Yerler
Düzlem aynanın günlük yaşamda birçok kullanım alanı vardır. Tıraş olurken , giyinirken , saçınızı tararken , mağazaların vitrinlerinde ve bir çok yerde kullandığımız aynalar düzlem aynalardır. Dar bir odaya asılacak düz büyük ayna odanın daha geniş görünmesini sağlar. Düz aynalar periskop yapımında da kullanılır. Periskop bir gözlemciye değişik açılardan etrafını görmeye yarar.


DÜZ AYNADA GÖRÜNTÜ
Noktasal bir K ışık kaynağının düz aynadaki görüntüsünü çizmek için,kaynaktan aynaya gelen ışınlardan en az ikisi alınmalıdır.Kaynaktan aynaya gelen ışınlar,yansıma kanunlarına uyarak yansır.Yansıyan ışınlar birbirinden uzaklaştıklarından aynanın önünde kesişemez.Yansıyan ışınların uzantılarının kesiştiği K’noktası,K noktasının görüntüsüdür.
ÖZELLiKLER

1-Cisimlerin düz aynada görüntüsü sanaldır.

2-Cisim ve görüntüsü aynadan eşit uzaklıktadır.
(Dg = Dc)

3-Cisim ve görüntüsünün boyları eşittir.
(Hc = Hg)

4-Bir cisim düz aynaya dik doğrultuda ,yere göre V hızıyla yaklaşır veya uzaklaşırsa ;

I.Görüntüsü aynadan V hızı ile yaklaşır veya uzaklaşır.

II.Görüntü cisimden 2V hızı ile yaklaşır veya uzaklaşır.

5-Cismin görüntüsü cismin ayna eksenine göre simetriktir.

6-Düz ayna kendi ekseni etrafında α açısı kadar döndürüldüğünde yansıyan ışın 2α kadar döner.

DÜZ AYNANIN GÖRÜŞ ALANI

Bir düz aynaya bakıldığında ayna önündeki bölgenin bir kısmının görüntüsü aynada görünür. Aynada görüntüsü görünen bölgeye aynanın görüş alanı denir.

Görüş alanı , gözün bulunduğu yere ve aynanın büyüklüğüne göre değişir.

Görüş alanı , aynanın uç noktalarına gelip yansıdıktan sonra göre ulaşan ışınlarla belirlenir.

Düz aynanın görüş alanı,ışığın aynı yoldan geri dönebilme özelliğinden yararlanılarakta çizilebilir.
0 oy
17 Mayıs 2013 ebra cevapladı
Enerji dalgalarının, özellikle ışığın, bir yüzeye çarpıp yön değiştirmesi. Söz konusu yüzey pürüzsüzse, düzgün bir yansıma meydana gelir; gelen dalgalarla yansıyan dalgalar ve dalgaların yüzeye çarptıkları noktadaki yüzey normali, aynı düzlem içinde bulunur. Pürüzlü yüzeyler ise düzensiz bir yansımaya neden olur; optik bakımdan pürüzlü olan yüzeyler mat ve solgun gözükürken pürüzsüz yüzeyler parlak gözükür. Optikte, yansıma olayı ışığın hem dalga hem de parçacık seli biçiminde düşünülmesiyle açıklanabilir. Geometrik optik ikinci yaklaşımı benimseyerek yansımayı genellikle ışık ışınlarının bir yüzeye çarpıp yön değiştirmesi olarak alır. Bu durumda gelen ışın, yansıyan ışın ve ışının yüzeye çarptığı noktadaki yüzey normali aynı düzlemde bulunur. Gelen ışınla yansıyan ışın mormalle eşit açılar yapar. Normal doğrultusundaki ışın ise, yine aynı doğrultuda, ancak zıt yönde yansır.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...