Kahramanmaraş dondurmasının özelliği nedir?

66 gösterim
19 Mayıs 2013 Asena Özgün sordu
19 Mayıs 2013 nötrino düzenledi

2 Cevap

+1 oy
7 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

MARAŞ DONDURMASI

   Dünyanın bir çok yerinde dondurma imalatı yapılmakta ve dünya piyasasına çeşitli şekillerde sunulmaktadır. Fakat Maraş dondurmasının özelliğini ve rayihasını diğer şekillerde üretilen hiçbir dondurma verememektedir. Tabi bunun çeşitli nedenleri vardır.
Bunları temel başlık olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  1-DÖVME ÖZELLİĞİ: Maraş Dondurması kıvamını ve lezzetini bulması ve elastikiyet kazanması için, maharetli ellerde dövülerek hazırlanır. Dondurma kazanında kıvamını bulan dondurma külahta ve tabaklarda servis yapılır.

 2-İLİMİZİN DOĞASI: Kahramanmaraş’ın Dondurmasını farklı kılan etmenlerden bir tanesi de, Kahramanmaraş İlinin üst tarafında bulunan Ahır (Ahir) dağının yaylımından yayılan hayvanların vermiş olduğu süt kalitesidir.

 3-KEÇİ SÜTÜ: Maraş Dondurmasını kaliteli kılan etmenlerden biride Maraş Dondurmasının keçi sütü ile yapılması, keçi sütündeki değerler ve kıvamdır, bütün bunlar dondurmayı ayrıcalıklı kılmaktadır.

4-YAPAY KATKINTININ AZ OLMASI: Maraş Dondurması dışındaki dondurmalar, daha ziyade şeker, boya, ve doğal olmayan katkı maddeleri oluşturmaktadır. Bu nedenle Maraş Dondurmasının dışındaki dondurmalar hem sağlıksız hem de lezzet anlamında Maraş Dondurmasının kalitesini yakalayamıyor.

 5-MAHARETLİ ELLER: Maraş Dondurmasında usta faktörü çok önemlidir. Maraş dondurması, mutlaka usta kontrolünde damakta zevk verecek şekilde hazırlanmalıdır.

 6- BİZDEKİ ÇİKOLATA DEĞİL DONDURMA: Dünya piyasasında dondurma diye sunulan karışım, dondurmadan ziyade çikolatanın dondurulmuş halidir. Dolayısı ile o karışıma çikolatanın dondurulmuş hali denir. Ve Maraş dondurmasının kıvamını ve lezzetini asla yakalayamaz.

  7-KATKI OLARAK KULLANILAN SAHLEP FAKTÖRÜ: Sahlep, Dondurmanın ana maddesidir. Sahlebin olmadığı dondurma dondurma değildir.

 8-YAYLIM OLARAK SÜT HAYVANLARININ KEKİK, KEVEN YAYILMASI: Maraş Dondurmasını özellikli kılan etmenlerden bir tanesi de hayvanların yaylımıdır. Maraş yöresine münhasır otlarında yayılan hayvanlar (kekik ve keven) sütün kıvamını ve lezzetini artırmaktadır. Aynı zamanda bu otlar süte hoş bir koku vermektedir.

9-HAKİKİ MARAŞ DONDURMASI İNSANLARI HASTA ETMEZ ; AKSİNE HASTAYI TEDAVİ EDER: Halk arasında yaygın bir kanaat vardır. Yapısı soğuk olan dondurma hasta yapmaktadır. Aksine Maraş Dondurması hasta yapmak bir tarafa, tedavi görevi yapar.

Selçuklu ve Osmanlı Devleti Mutfağında En güzel tatlı, (KARSAMBAÇ) dondurmadır. Tabi Anadolu’nun birçok yöresinde de (Karsambaç) dondurma kullanılmıştır. Ancak bizdeki kıvam ve rayiha yakalanamamıştır. Bunun sebebi de yukarda saymış olduğum tespitlerdir. Maraş’a uğrayanlar şunu bilir ki dondurma yemeden ilden ayrılmak ayıptır, ve çok büyük kayıptır. Zaten hakiki lezzeti tadanlar bir daha vaz geçememekte, ve dondurmayı isterken Maraş dondurması olarak istemekteler.

0 oy
21 Mayıs 2013 serhan cevapladı
keçi sütünden yapılmış olması
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...