Karanlıkta düğmeler neden parlar?

29 gösterim
21 Şubat 2012 misafir sordu
Karanlıkken binalardaki dümleler parlar bunun nedeni nedir?

1 cevap

0 oy
29 Kasım 2012 Valeria cevapladı
 
En İyi Cevap
İçeriklerindeki fosfor dolayısıyla parlarlar,.
Fosfor, parlayıcı özelliğinden dolayı bazen işimize yarar, bazen de kullandığımız eşyalara estetik katar. Öyle ki saatlerde kullanılmasının nedeni karanlıkta saati görebilmemize yardımcı olmasıdır. Ev eşyalarında veya oyuncaklarda kullanılmasının nedeni ise bunlara estetik katmasıdır. Peki hiç merak ettiniz mi, bu fosfor karanlıkta nasıl ve neden parlıyor?

Fosforu oluşturan atomların elektronları, gün ışığına maruz kaldıklarında daha yüksek bir enerji düzeyine ulaşırlar. Bu sayede dışarıya ışık verirler. Bu durum, elektronların eski enerji düzeyine ulaşıncaya kadar devam eder. Yani fosforlu cisimler uzun süre parlar. Ancak bu parlaklık gün ışığında görülmeyeceği için yalnızca karanlık bir ortamda görülebilir. Fosforun karanlıkta parlaması, ışık altındayken depoladığı enerjiyi karanlıkta etrafa yayması olarak da tanımlanabilir.

Fosfor dışında parlayan başka maddeler de vardır. Ancak en çok bilineni beyaz fosfor olduğu için, içeriğinde fosfor olmadığı halde parlayan herşeye fosforlu deme alışkanlığı yerleşmiştir.

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
38 Çevrimiçi
0 Üye ve 38 Ziyaretçi

10,783 soru

20,132 cevap

0 yorum

2,877 üye

...